Menu

Індія здійснила успішний запуск марсіанського орбітального апарату MOM

Индия осуществила успешный запуск марсианского орбитального аппарата MOM


5 листопада 2013 року о 9:38 за часом Гринвіцького меридіана Індія реалізувала свій намір приєднатися до нечисленної міжнародної групи, в яку входять країни, що здійснили запуски своїх космічних апаратів на Марс. Це стало можливим завдяки успішному запуску індійського марсіанського орбітального апарату MOM (Mars Orbiter Mission), який відправився в космос на борту ракети-носія Polar Satellite Launch Vehicle (PSLV-C25), запущеної з першого стартового майданчика Космічного центру імені Сатиша Дхоэна (Satish Dhawan Space Centre, SHAR) Індійської організації космічних досліджень (Indian Space Research Organization, ІSRO).

До півночі 5 листопада 2013 року була завершена заправка паливом ракети PSLV-C25, що стоїть на стартовому майданчику, після чого в 0:08 за часом Гринвіцького меридіана були включені всі системи ракети і було розпочато попередній зворотний відлік. В 9:24 від ракети була відведена підтримуюча структура Mobile Service Tower і в 9:38 керівник місії подав команду на запуск. Запуск ракети відбувся згідно з планом, ступеня ракети-носія, розділені високотемпературними щитами, відділялися своєчасно і вантажний відсік з космічним апаратом MOM був успішно виведений в космічний простір .

Индия осуществила успешный запуск марсианского орбитального аппарата MOM


У керівництва місії були деякі побоювання з приводу погодних умов, які могли перешкодити проведенню запуску. Адже стартова площадка знаходиться в місці, в якому дуже часто бувають сильні вітри. Але погода була прихильна, сильного вітру не спостерігалося і траєкторію польоту ракети-носія PSLV-C25 довелося коригувати зовсім трохи для того, щоб компенсувати вплив вітру.

Космічний апарат MOM в даний час перебуває на навколоземній орбіті, поступово наближаючись до траєкторії, яка стане відправною точкою польоту в бік Марса. Двигун космічного апарату, що працює на суміші монометила гідразину (monomethyl hydrazine) і тетрооксида динитрогена (dinitrogen tetroxide), буде включатися у загальній складності шість разів, 6, 7, 8, 9, 11 16 листопада, забезпечуючи переміщення апарата на ексцентричну орбіту з апогеєм 32 тисячі кілометрів і перигеем 238 кілометрів. На цій орбіті апарат буде залишатися до 30 листопада, потім він у відповідний момент знову включить свій двигун і відправиться в міжпланетний політ, пунктом призначення якого є Марс.

Найголовнішим завданням, яку зараз вирішують фахівці ІSRO, є завдання економії палива, що досягається за рахунок максимально ефективного використання для розгону апарату гравітаційного поля Землі. Це можливо лише при певному взаємне розташування Землі і Марса, яке складається раз на 780 днів, поетом, у разі невдалого або відкладеного запуску IRSO довелося б чекати наступного "вікна" до січня 2016 року.

Индия осуществила успешный запуск марсианского орбитального аппарата MOM


Після того, як апарат Mars Orbiter Mission 30 листопада здійснить "стрибок" у міжпланетний простір, він займе траєкторію, яка приведе до його зустрічі з Марсом, яка повинна відбутися 21 вересня 2014 року. Включення двигунів і маневрування дозволить апарату зайняти ексцентричну навколомарсіанську орбіту, нижня точка якої буде знаходитися на висоті 377 кілометрів від поверхні Марса, а верхня точка буде знаходитися на висоті 80 тисяч кілометрів. Період обігу апарату MOM навколо Марса буде становити 76.72 години.

Зайнявши стійку навколомарсіанську орбіту апарат Mars Orbiter Mission приступить до виконання всієї основної задачі досліджень поверхні і атмосфери Марса, яка розрахована на термін від 6 до 10 місяців.



|