Menu

Європейське космічне агентство демонструє своє бачення майбутнього роботизованих досліджень і освоєння космосу

Европейское космическое агентство демонстрирует свое видение будущего роботизированных исследований и освоения космоса


Роботи та автоматичні пристрої вже зараз грають одну з головних ролей у справі дослідження космосу, поверхонь інших планет і космічних тел. Місяцеходи, марсоходи, орбітальні автоматичні апарати і гуманоїдний робот, які зараз знаходяться на борту Міжнародної космічної станції, всі вони вже не раз довели свою користь для людей тими чи іншими способами. Але на що можуть бути схожі космічні роботи недалекого майбутнього? Європейське космічне агентство опублікувало відео, яке демонструє свої передові проекти в галузі космічної робототехніки та досліджень космосу. Відео демонструє багатофункціональних роботів, розроблених для проведення автономних досліджень та для надання допомоги астронавтам, які виконують різні роботи на поверхні інших світів.

Європейське космічне агентство (ЄКА), так само, як і космічні агентства інших країн, живило підвищений інтерес до галузі робототехніки. І оскільки наближається 2018 рік, рік, коли на Марс буде відправлений європейський марсохід ExoMars, інтерес ЄКА до робототехніки починає проявлятися з підвищеною силою. І це нове відео дає нам деяке уявлення про те, на що можуть бути схожі майбутні дослідні космічні роботи, що діють в рамках гіпотетичного сценарію освоєння Місяця.

На відео показаний концепт місяцеходу наступного покоління, який за допомогою лазера оглядає місячний ландшафт в навколишньому його місцевості. Яскраві спалахи червоного лазерного світла вказують роботу місця з грубим хаотичним ландшафтом, подолання якого може викликати в нього деякі труднощі. Конструкція коліс місяцехода, так і вся його конструкція, виглядають досить непростими, але для цього є ряд вагомих причин.

Европейское космическое агентство демонстрирует свое видение будущего роботизированных исследований и освоения космоса


Замість того, щоб починати пошуки об'їзного шляху навколо важкопрохідної місця, луноход перетворює свої колеса в подобу кінцівок. І, пересуваючись як членистоноге комаха, луноход без особливих труднощів справляється з подоланням ділянки місцевості. Оператори, що знаходяться в наземному центрі управління постійно стежать за курсом руху місяцехода, користаючись віртуальним поданням його дій. Колеса місяцеходу можуть використовуватися не тільки для його переміщень. У разі особливої необхідності їх можна використовувати як маніпулятори для збору зразків та для виконання інших нескладних дій.

Останнім часом все частіше і частіше заходять розмови про колонізацію Місяця і про початок будівництва космічних баз на її поверхні. Однією з основних задач, яку доведеться постійно вирішувати астронавтам, мешканцям космічної станції, стане розвантаження транспортних космічних кораблів, які прибувають з Землі. Людям, одягненим у громіздкі скафандри, утрудняють свободу рухів, буде вкрай незручно виконувати вантажно-розвантажувальні роботи, тому їм доведеться користуватися автоматизованим вантажопідіймачем, який буде виконувати ще й роль транспорту, що доставляє вантаж до приміщень бази.

Автоматизовані грузоподъемники будуть використовуватися не тільки для перевезення вантажів, що прибули з Землі. У разі необхідності, кілька одиниць такої техніки зможуть взяти на свої плечі цілий модуль місячної бази і, працюючи як єдине ціле транспортний засіб, перемістити модуль або кілька пов'язаних один з одним модулів на нове місце.

Однією з основних проблем космічного будівництва, яка стала знайомою завдяки спорудженню Міжнародної космічної станції, полягає в тому, що споруда космічних приміщень не зупиняється після стикування модулів один з одним. Є ще маса досить складної і копіткої роботи по з'єднанню ліній електропостачання, ліній, по яких передаються різні сигнали, повітря, вода і т.п. Ця робота складна і Землі, а на Місяці, коли всі операції доведеться робити в рукавичках скафандрів, складність і тяжкість цієї роботи збільшується в багато разів.

Европейское космическое агентство демонстрирует свое видение будущего роботизированных исследований и освоения космоса


На відео ми можемо побачити концепт сервісного телекерованого робота, який з високою точністю повторює всі рухи віддаленого оператора, який знаходиться в комфортних для нього умовах в приміщенні космічної бази або навіть на Землі і управляє роботом за допомогою одягнених спеціальних рукавичок, які забезпечують тактильну зворотний зв'язок. В залежності від складності виконуваних робіт, робот може зайнятися їх виконанням в автоматичному режимі або працювати під контролем віддаленого оператора.

Ще одним завданням, з якою доведеться справлятися майбутнім місячним колоністам, є завдання боротьби з місячної пилом, яка із-за маленької величини часток і хімічного складу є токсичною і канцерогенною речовиною. З-за цього майданчики, на яких будуть розташовуватися приміщення бази, слід ретельно очищати від пилу, з якою доведеться боротися і далі з-за того, що нова пил буде принесена "вітром" дуже розрідженою місячної атмосфери. Це завдання буде покладено на спеціальних землерийних роботів-прибиральників, які будуть збирати місячну пил, переробляти її і використовувати її в якості матеріалу для верхніх шарів покриттів приміщень бази, які будуть захищати людей від дії космічної радіації.

Фахівці ЄКА розглядають роботів в якості універсальних "робочих конячок" які будуть виконувати абсолютно всі види робіт в космічному просторі та на поверхні інших планет. І цей шлях на сьогоднішній день є єдиним вірним шляхом, який здатний забезпечити людям здатність існування на поверхні інших космічних тел.



|