Menu

Астрономи виявили унікальну планету, блукаючу в космосі в повній самоті

Астрономы обнаружили уникальную планету, блуждающую в космосе в полном одиночестве


На відстані вісімдесяти світлових років від Землі вчені-астрономи виявили унікальну планету - газовий гігант, яка в шість разів масивніше Юпітера. Але не у цьому полягає унікальність цієї планети, вся справа в тому, що це планета-одинак знаходиться в космічному просторі в гордій самоті, без сусідньої зірки, промені якої можуть освітити і зігріти її поверхню. Подібні планети-одинаки були помічені вченими-астрономами і раніше, але з-за відсутності освітлення поверхні цих планет і з-за низької температури на поверхні ці планети дуже важко просто виявити, а ще важче провести їх всебічне вивчення. Тому астрономи були не до кінця впевнені в тому, що вони бачать перед собою "осиротілу" планету або залишки згаслої зірки. Але на цей раз вчені твердо впевнені в тому, що виявлений космічний об'єкт є планетою-гігантом.

"Ми вже неодноразово спостерігали об'єкти, вільно плаваючі в космічному просторі, але жоден з них і близько не був схожий на планету, яку ми виявили" - розповідає Майкл Луї (Michael Liu), керівник наукової групи в Інституті астрономії Гавайського університету в Мэноа (Institute for Astronomy at the University of Hawaii at Manoa), - У цієї планети присутні всі характерні ознаки молодих планет, за винятком того, що вона дрейфує в чистому відкритому космосі в повній самоті. Вчені часто задавалися питанням, чи можуть існувати такі унікальні одинокі об'єкти, і тепер ми точно знаємо про те, що вони є, і їх може бути в космосі ще чимало".

Сплеск високотемпературного інфрачервоного випромінювання цієї планети, яка отримала назву PSO J318.5-22, був зареєстрований широкоформатним оглядовим телескопом Pan-STARRS 1, встановленим на гавайському острові Мауї. Світло видимого оптичного діапазону, випромінюваний планетою PSO J318.5-22, в 100 мільярдів разів більш слабкий, ніж світло від Венери, а велика частина випромінювання цієї планети припадає на довгохвильовий інфрачервоний діапазон.

Астрономы обнаружили уникальную планету, блуждающую в космосе в полном одиночестве


Планета PSO J318.5-22 була виявлена, коли досліджували "прочісували" дані, зібрані телескопом Pan-STARRS 1, в пошуках коричневих карликів, космічних об'єктів, які представляють зірки, яким так і не вдалося запалитися. Планета PSO J318.5-22 привернула увагу астрономів тому, що світло від неї був зміщений в більш червону область, чому світ від найяскравіших коричневих карликів. Провівши додаткові дослідження за допомогою телескопів Gemini North Telescope і NASA Infrared Telescope Facility, вчені прийшли до висновків, що інфрачервона підпис світла планети PSO J318.5-22 більше нагадує підпис молодого масово-планетарного об'єкта.

Додаткові дані дозволили вченим визначити, що планета PSO J318.5-22 має відношення до групи молодих зірок, які називаються Бета Pictoris. Ця група, що знаходиться в постійному русі, сформувалася близько 12 мільйонів років тому, а найбільша зірка цієї групи, має єдину планету в цій групі, яка також є газовим гігантом, маса якого у вісім разів більше маси Юпітера. Цілком ймовірно, що гравітаційні обурення від руху зірок групи Beta Pictoris дали поштовх планеті PSO J318.5-22 і вигнали її за межі місця її народження". Цей фактор дозволяє пояснити, чому в зоряній групі майже відсутні планети, адже подібна доля могла спіткати й інші планети після їх остаточного формування.

"Планети, виявлені з допомогою безпосередніх спостережень, вкрай важко вивчати. Вони або знаходяться поруч із зірками, чий світ буквально затьмарює їх, або світло від них настільки тускл, що його майже неможливо побачити навіть за допомогою потужних телескопів" - розповідає Майкл Луї, - "Планета PSO J318.5-22 знаходиться далеко від будь-яких зірок та інших космічних об'єктів, що одночасно ускладнило і полегшило її дослідження".

|