Menu

Космічний апарат Juno, що прямує до Юпітера, відчуває технічні труднощі

Космический аппарат Juno, направляющийся к Юпитеру, испытывает технические затруднения


Прямує в околиці Юпітера космічний дослідницький апарат Juno в середу завершив маневри, в ході яких він, використовуючи земну гравітацію в якості своєрідної "рогатки", набрав необхідну швидкість і ліг на курс, який приведе його до "рандеву" з Юпітером в 2016 році. І все було б просто чудово, якби на останньому витку розгону апарат Juno не вийшов з тіні в безпечному режимі, в режимі, який автоматично переходить більшість космічних апаратів при виникненні неполадок різного роду.

"Незважаючи на виниклу проблему, апарат Juno рухається з необхідною швидкістю і по траєкторії, яка приведе його до Юпітера" - розповідає Рік Нибэккен (Rick Nybakken), співробітник Лабораторії НАСА з вивчення реактивного руху (NASA Jet Propulsion Laboratory) і керівник місії Juno, на реалізацію якої вже було витрачено 1.1 мільярд доларів.

Як вже згадувалося вище, несправність устаткування космічного апарата Juno виникла під час проходження другої половини останнього витка навколо Землі, траєкторія якого була розрахована таким чином, що сили гравітаційного тяжіння Землі впливали на апарат як розгінний імпульс, збільшуючи швидкість його руху. До входу в область земної тіні цього витка все обладнання апарату Juno працювало в штатному режимі без будь-яких збоїв, але з тіні апарат вийшов, вже перебуваючи у безпечному режимі. Інженери НАСА продовжують займатися виявленням характеру виниклої несправності і причини її виникнення, благо апарат Juno зберіг здатність обмінюватися даними з центром управління, хоча його здатність до виконання різних дій і маневрів у даний момент часу вельми обмежена.



Космічні апарати деяких попередніх місій також використовували Землю в якості "космічного трампліну", так як ще не існує настільки потужної ракети і такий метод є єдиним доступним методом для польоту до зовнішніх меж Сонячної системи. Космічний апарат " Галілео", запущений в 1990-х роках, двічі повертався до Землі для додаткового розгону і набору швидкості, достатньої для досягнення Юпітера, найбільшої планети Сонячної системи, яка знаходиться на відстані 779 мільйонів кілометрів від Сонця.

Космічний апарат Juno, запущений в 2011 році, на першому етапі розгону забрався в космос далі орбіти Марса, після чого він знову розвернувся до Землі для додаткового розгону. Максимальна швидкість, до якої розігнався апарат Juno в результаті гравітаційного розгону, склала 140 тисяч кілометрів на годину, чого вже достатньо для польоту апаратів повз пояса астероїдів до Юпітера. Під час здійснення розгінних витків навколо Землі камери апарату Juno зробили серію знімків Місяця і Землі, але в останній момент з-за виниклої несправності не всі дані були успішно передані на Землю.

У тому випадку, якщо інженерам НАСА вдасться локалізувати виниклу несправність і знайти шляхи її ліквідації, то космічний апарат Juno стане першим апаратом, який наблизиться до Юпітера на максимально мале доступне відстань. Обертаючись по круговій орбіті навколо цієї гігантської газової планети, апарат буде займатися вивченням надзвичайно щільної атмосфери Юпітера і процесів, що відбуваються в ній. Дані місії, термін якої визначений мінімум в один рік, дозволять вчених розкрити деякі таємниці Юпітера і дізнатися більше про динаміку існування і про загадки формування таких гігантських газових планет.

|