Літак на сонячній енергії Solar Impulse готується до першого міжнародного перельоту.
На цьому тижні літак на сонячній енергії Solar Impulse, про який ми неодноразово розповідали на сторінках нашого сайту, готується здійснити свій перший міжнародний переліт. В якості пункту призначення цього перельоту, розташованого за межами Швейцарії, обраний Брюссель, столиця Бельгії. Цей політ, поряд з нічним польотом Solar Impulse, скоєних у минулому році, стане черговим кроком до досягнення кінцевої мети цього проекту - здійснення у 2012 році кругосвітнього польоту з використанням сонячної енергії.
"Тепер ми вже перебуваємо в завершальній фазі, це політ не є тестом чи випробування літального апарату, це - перший реальний політ" - розповідає Бертран Піккард (Bertrand Piccard), творець літака Solar Impulse і за сумісництвом його пілот, який буде здійснювати на ньому навколосвітню подорож. - "Всі наступні польоти будуть відбуватися не в умовах і околицях "домашнього" аеродрому в Швейцарії, наступні польоти будуть проходити по всій Європі, демонструючи те, що для пересування на дальні відстані потрібно зовсім небагато енергії".
Що ж мається на увазі під фразою "зовсім небагато енергії"? На поверхні крил літака розташовуються 11628 фотогальванічних елементів сонячних батарей, які покривають сумарну площу 185,8 квадратних метрів. В сонячний день на один квадратний метр поверхні падає 1000 Ватт енергії, що еквівалентно забезпечуваною потужності 1.3 кінських сили. Але з урахуванням темного часу доби за 24 години часу один квадратний метр поверхні сумарно забезпечує в годину всього 250 Ватт енергії. А, беручи до уваги те, що ККД всієї системи, починаючи від сонячних батарей і закінчуючи електродвигунами, дорівнює всього 12 відсотків, на частку двигуні припадає всього 6 КВт або 8 кінських сил. Це така ж потужність, яка була в розпорядження братів Райт, коли вони в 1903 році здійснили свій перший політ. Всього вісім кінських сил! Так у деяких моделей сучасних газонокосарок двигуни мають велику потужність, але вони не в змозі піднятися на висоту не більше восьми кілометрів.
В даний час ведуться роботи над другим літаком Solar Impulse, енергетична система якого буде мати більш високу ефективність, ніж вищезгадані 12 відсотків. Та й кабіна пілота буде мати більші габарити, ніж кабіна існуючого літака, надаючи пілотові Бертрану Пиккарду зручності і комфорт, так необхідні йому під час тривалих перельотів кругосвітньої подорожі.