Нові дані вказують на те, що Всесвіт на 100 мільйонів років старші, ніж вважалося раніше
Нові фотографії, зроблені космічним телескопом Planck Європейського космічного агентства (ЄКА), дали в руки вчених-астрономів безпрецедентний на сьогоднішній день вид на самі старі об'єкти у Всесвіті. Отримані зображення є найбільш детальною на сьогоднішній день картою розподілу космічного мікрохвильового фонового випромінювання (cosmic microwave background, CMB), а дані цих зображень піддають сумніву і зміцнюють позиції деяких аспектів нашого розуміння устрою Всесвіту.
Світло, відбитий на зображеннях, виник, коли Всесвіту було всього 380 тисяч років, в той час, коли вся матерія являла собою щільну і гарячу масу з взаємодіючих між собою протонів, нейтронів, електронів і фотонів. Коли Всесвіт розширилася і її матерія охолола до температури 2,700 градуси Цельсія, її мікрохвильове випромінювання також змінило довжину хвилі, яка стала відповідати температурі 2.7 градуса вище абсолютного нуля (-273.15 градуса Цельсія).
Початковий період розширення Всесвіту, відомий як інфляційне розширення, тривав всього 10^-32 секунди (0.00000000000000000000000000000001 секунди), під час якого розмір Всесвіту зріс приблизно в 1030 разів. На зображенні мікрохвильового фону зафіксовано залишкове випромінювання, є слідом Великого Вибуху, розподіл якого вказує на незначні відмінності в температурі, що відповідають відмінностям щільності матерії у Всесвіті, щільні частини якої стали "зародками" сучасних зірок і галактик.
Зображення телескоп Planck є найбільш детальною на сьогоднішній день картою розподілу мікрохвильового космічного випромінювання з високою роздільною здатністю, яка дозволить вченим визначити місце розташування їх цікавлять об'єктів і простежити всі етапи розвитку Всесвіту. Крім цього, використовуючи таку карту можна визначити більш точні значення розподілу нормально і темної матерії у Всесвіті, відношення кількостей якої дещо відрізняються від значень, які були отримані вченими раніше.
Але самим важливим відкриттям, яке зробили вчені з допомогою карти розподілу мікрохвильового космічного випромінювання, є висновок про те, що вік Всесвіту дорівнює 13.82 мільярда років, що майже на 100 мільйонів років більше віку, який вважався вченими дійсним раніше. Крім цього, в даних карти міститься безліч інформації, що підтверджує деякі основні постулати сучасної космологічної теорії, які визначають, що коливання космічного мікрохвильового фону є наслідком Великого Вибуху і є відображенням великих космологічних подій, що мали місце під час інфляційного розширення.
Незважаючи на те, що нова карта служить підтвердженням деяким нашим знанням, вона так само є джерелом безлічі питань. Безпрецедентний рівень деталізації дозволив виявити безліч аномалій, існування яких абсолютно не вписується в сучасну космологічну, астрофізичну і фізичну теорії. До таких аномалій вчені відносять неузгодженість між температурними коливаннями, зареєстрованими на об'єктах великого масштабу, такі коливання, згідно стандартної космологічної моделі, можуть мати місце тільки в межах об'єктів набагато більш дрібних масштабів. Так само астрономи спостерігали асиметрію між середніми температурами для протилежних півкуль нічного неба, що теж є загадковим явищем.
Генеральний директор ЄКА Жан-Жак Дорден (Jean-Jacques Dordain), коментуючи зроблені відкриття, заявив: "Екстраординарне якість знімків, "портрета" Всесвіту, зробленого телескопом Planck, дозволяє нам заглянути в самі витоки існування всього сущого і демонструє нам те, що наші знання про космос і Всесвіт ще дуже далекі від повноти".