Menu

Перший пошук позаземних цивілізацій, проведений за даними телескопа Kepler, не приніс результатів

Первый поиск внеземных цивилизаций, проведенный по данным телескопа Kepler, не принес результатов


Вчені-астрономи, що працюють в рамках проекту SETI, закінчили перший цільовий пошук слідів існування високорозвинених позаземних цивілізацій. На жаль, цей пошук не приніс ніяких результатів, що в даному випадку не так вже й дивно. У рамках пошуку вчені фокусували радіотелескоп Green Bank, що знаходиться в Західній Вірджинії, на зірках, у яких були виявлені екзопланети, що знаходяться в зоні Златовласки, в зоні, придатній для зародження та існування життя. Логічно припустити, що існує велика ймовірність того, що на одній з таких екзопланет могла зародитися і розвинутися цивілізація, здатна посилати в космос радіосигнали. Але результати пошуку, очолюваного Джиллом Тартером (Jill Tarter), колишнім керівником проекту SETI, призвели до не дуже обнадійливому результату: "Ніяких сигналів позаземних штучного походження виявлено не було".

Джилл Тартер і його команда, аналізуючи дані, зібрані космічним телескопом Kepler, ідентифікували ряд зірок, навколо яких обертаються екзопланети з певним набором характеристик і умов на їх поверхні. Вчені відбирали світи, в яких є п'ять або більше екзопланет з орбітальним періодом понад 50 діб. Саме такі екзопланети на думку науковців можуть стати батьківщиною високорозвинених позаземних цивілізацій, здатних до передачі радіосигналів штучного походження.

"Це схоже на пошук голки в копиці сіна, але в даному випадку ми не маємо жодного уявлення, де знаходиться сам стіг сіна", - заявив Джилл Тартер, - "Наші припущення грунтуються на тому, що будь-яка високорозвинена інтелектуальна цивілізація обов'язково повинна виробляти узкополосное радіовипромінювання, але це може бути зовсім не так. Таким чином, ми шукаємо тільки підмножину потенційних цивілізацій, і розмір цієї підмножини не піддається навіть приблизного прогнозування. Область пошуку позаземних цивілізацій знаходиться поки ще в дитячому віці, і нам ще належить визначити безліч інших параметрів, крім радіохвиль, які можуть вказати на наявність високорозвиненої цивілізації".

Первый поиск внеземных цивилизаций, проведенный по данным телескопа Kepler, не принес результатов


З усього безлічі зірок, виявлених телескопом Kepler, для спрямованого пошуку були відібрані 86 найбільш підходящих зірок. Протягом трьох місяців, з лютого по квітень 2011 року, антена телескопа Green Bank виявила 52 джерела вузькосмугових радіосигналів, з смугою близько 5 Гц, знаходяться в діапазоні до 2 ГГц. У природі не існує природних процесів, які здатні зробити настільки вузькосмугові радіосигнали. "Радіовипромінювання, смугою всього в декілька герц, є безпомилковим індикатором штучного походження досліджуваного сигналу". Але після ретельного аналізу всі виявлені радіосигнали були послідовно виключені, він були ідентифіковані як перешкоди від штучних джерел земного походження.

Але відсутність результату - теж результат, що дозволяє команді проекту SETI встановити межі ймовірності виявлення позаземної цивілізації. Адже створення сигналу, що поширюється в усі сторони від джерела, потребує величезної енергії, яку можна порівняти з енергією зірки системи. Якщо раптом така цивілізація буде виявлена, рівень розвитку такої цивілізації зробить її цивілізацією II-го типу за класифікацією Кардашева. А статистична ймовірність існування подібної цивілізації не перевищує одного шансу на мільйон зірок, подібних до Сонця.

Наступним кроком у пошуку позаземних цивілізацій, на думку вчених, має стати аналіз атмосфер екзопланет, виявлених телескопом Kepler, на предмет виявлення присутності в них слідів біосфери.

|