Барвисті кільця Андромеди, галактики, яка зіткнеться з нашою галактикою через чотири мільярди років
Вчені-астрономи підрахували, що приблизно через чотири мільярди років галактика Андромеди (Andromeda galaxy) зіткнеться з нашої власної галактики Чумацького Шляху. У той час нічне небо буде представляти собою зачаровує і дивовижне видовище, але до того моменту люди можуть дивитися на Андромеду тільки з великої відстані. Цей красивий знімок, на якому у всій красі видно кільцеві вири пилу і газу, що заповнюють галактику Андромеди, був зроблений космічним телескопом Гершель (Гершель Space Observatory) Європейського космічного агентства (ЄКА) при безпосередній участі фахівців НАСА.
Світло від хмар, який можна побачити на знімку, знаходиться в самій крайній частині інфрачервоного спектру, що дозволяє астрономам виявити та ідентифікувати найхолодніші газопилові хмари в нашій сусідній галактиці. Цей світ має довжину хвилі від 250 до 500 мікрон, а здатність датчиків телескопа Гершель сприймати світ у такому діапазоні дозволяє побачити хмари та інші космічні об'єкти, температура якого на кілька десятків градусів вище абсолютного нуля. Такі холодні хмари абсолютно невидимі і непрозорі для світла з коротшою довжиною хвилі. І саме ці хмари складають всю красу даного знімка телескопа Гершель.
Кольори на цьому знімку штучно зроблені яскравіше і контрастніше для поліпшення його візуального сприйняття, але в цілому вони в точності відображають зміни реальних даних про температуру в цій області космічного простору. Самі холодні хмари, світло від яких знаходиться в крайній довгохвильовій частині інфрачервоного спектру, на знімку пофарбовані в червоні кольори, а більш теплі хмари мають синюваті відтінки.
Показані на знімку дані, отримані комбінацією даних телескопа Гершель з даними від інших обсерваторій, демонструють вченим та інші характеристики газопылевых хмар, а не тільки їх температуру. В цих даних є дані про розміри часток пилу, про крижаному покритті на поверхні частинок, які визначають плавність переходів кольорів на знімку.
Основний знімок був зроблений інструментом SPIRE (spectral and photometric imaging receiver) телескопа Гершель. Сирі дані були оброблені за допомогою декількох алгоритмів, що дозволило збільшити насиченість кольорів для демонстрації невеликих відмінностей у довжинах хвиль від різних частин галактики Андромеди. Світло з довжиною хвилі близько 250 мікрон представлений синім кольором, 350 мікрон - зеленим, і 500 мікрон - червоним.
Наведений тут знімок в максимальній якості і дозволі можна подивитися на сайті НАСА за цією адресою.