Menu

Марсохід Curiosity "виявить" на Марсі тефлонову стружку.

Марсоход Curiosity "обнаружит" на Марсе тефлоновую стружку.


Коли в серпні місяці цього року марсохід Curiosity успішно здійснить посадку в запланованому місці на поверхні Марса, він відразу приступить до виконання своєї основної задачі - до пошуків слідів життя, що існувала в свій час на Червоній Планеті. І перше, що вдасться виявити марсоходу - це сліди високорозвиненою технічно цивілізації, адже в усіх зразках гірських порід, отриманих марсоходом, буде присутній тефлонова стружка, стружка матеріалу, що має виключно штучне походження.

Одним із завдань місії марсохода Curiosity, вартістю 2.5 мільярда доларів, є пошук вуглецевих молекулярних залишків будь-яких форм життя, коли-небудь існувала на Марсі. Для цього марсохід оснащений інструментом під назвою Sample Analysis at Mars (SAM), за допомогою якого буде виконуватися аналіз зразків ґрунту і порід, зібраних на поверхні і отриманих з глибин з допомогою спеціального бура. Під час наземних випробувань бурильно-свердлильна установка марсохода була багато разів перевірена на працездатність, але чисто з механічної точки зору.

Пізніше, коли марсохід Curiosity вже перебував на шляху до Марса, з'ясувалося, що під час процедури буріння-свердління активно стираються тефлонові частини, а виходить дрібна стружка потрапляє у збираються зразки ґрунту і порід.

Марсоход Curiosity "обнаружит" на Марсе тефлоновую стружку.


Тефлон, ще відомий як фторопласт, є матеріалом, відомим нам як покриття, що не допускає пригорання їжі до поверхні сковорідок і каструль. З хімічної точки зору тефлон складається з атомів фтору і вуглецю. У цьому і полягає основна проблема, вуглець, на частку якого припадає дві третини від маси тефлону, є основним елементом, який будуть шукати вчені на марсі.

Незважаючи на все вищезазначене, члени команди Curiosity сподіваються побороти цю проблему. Тефлон буде потрапляти в зразки, створюючи його концентрацію приблизно один до мільйона. Приблизно таку ж концентрацію мають органічні хімічні речовини в земних породах. Знаючи це і знаючи те, що тефлон при нагріванні розпадається строго на певні речовини, які мають чітку хімічну сигнатуру, вчені спробують математично очистити результати хімічного аналізу від слідів тефлону. Крім цього, фахівці НАСА зараз розробляють нові операції буріння, що дозволить знизити навантаження на бур марсохода і мінімізувати кількість тефлону, що потрапляє в аналітичну систему, яка буде повільно нагрівати зразки від температури 600°C до 1000°C, виробляючи всі мислимі хімічні аналізи.

Але, в будь-якому випадку, існування вищевикладеної проблеми і ефективність всіх розроблюваних зараз заходів щодо запобігання спотворення результатів аналізу зразків марсіанських порід буде видно тільки після посадки марсохода Curiosity на поверхню Марса і виконання ним аналізу декількох реальних зразків марсіанського грунту.



|