RASSOR - мініатюрний робот-екскаватор для роботи на інших планетах
Останнім часом ми досить часто чуємо про попередні плани компаній Planetary Resources and Deep Space Industries щодо видобутку корисних копалин та інших ресурсів на астероїдах. Американське космічне агентство НАСА так само має свої власні плани з видобутку корисних копалин на Місяці, Марсі та астероїдах. Але кінцевою метою цих планів є аж ніяк не отримання прибутку, цим самим НАСА збирається створити основу для проведення в життя проектів, які залучають будівельні роботи на інших планетах і забезпечити всім необхідним космічні експедиції, які працюють у великому відриві від основних баз. Для того, щоб виконати деякі операції по розвідці покладів корисних копалин так само потрібні спеціальні засоби і обладнання, і частиною всього цього стане робот Regolith Advanced Surface Systems Operations Robot (RASSOR), який являє собою невеликий автоматизований "космічний екскаватор".
Згідно з даними НАСА доставка одного кілограма вантажу в космос обходиться зараз у вісім-дев'ять тисяч доларів. Тому розробляючи всі інструменти, прилади та інші речі, які призначені для відправлення в космос, інженери намагаються максимально зменшити їх вагу. Якщо в деяких випадках це не становить великих проблем, то в разі землекопного і гірничодобувного космічного обладнання зниження його ваги є досить складним завданням. Але інженери іноді знаходять дуже цікаві рішення і кілька з них реалізовані в конструкції робота RASSOR. Робот важить всього 45 кілограм, для виконання своєї роботи він покладається на два землерийних барабана, що обертаються в протилежних напрямках, що дозволяє компенсувати роботу протидія при виконанні землерийних операцій.
Барабани робота обертаються зі швидкістю 20 оборотів в хвилину, що дозволяє з їх допомогою знімати верхній шар ґрунту з поверхні. Ця операція необхідна для розчищення місця проведення майбутніх гірничодобувних робіт для того, щоб дрібний пісок і реголіт не забивався і не виводив з ладу агрегати більш великих і більш дорогих механізмів і роботів. Коли робот RASSOR збирає у свій резервуар близько 20 кілограм ґрунту, він переміщується до місця вивантаження, використовуючи для переміщення свої барабани в якості коліс. Рухома конструкція кріплення барабанів дозволяє роботові долати невеликі перешкоди і нахилятися, стаючи майже вертикально під час вивантаження грунту в приймальний бункер переробної машини.
"Видобуток води з місячних надр та виробництво з неї палива дозволить уникнути величезних витрат на доставку всіх необхідних матеріалів з Землі. Адже 90 відсотків маси космічного корабля припадає на масу палива, а це паливо можна буде робити прямо на Місяці" - кажуть представники НАСА.
Змінюючи висоту і кути нахилу своїх барабанів, робот RASSOR без великих труднощів може пересуватися по сильно пересіченій місцевості і перебиратися через каміння, підтримуючи себе на барабанах. І навіть якщо робот випадково перевернеться, йому буде потрібно лише змінити положення барабанів для того, щоб спокійно продовжити рух. Поки розраховується, що більшість операцій робот RASSOR буде виробляти під управлінням людини з допомогою дистанційного управління, але нічого не заважає запрограмувати систему на самостійне виконання певних видів роботи.
В даний час фахівці НАСА вже працюють над роботом RASSOR наступного покоління. Як показали випробування першого варіанту робота, він під час пересування відчуває проблеми з-за не зовсім вдалою конструкції барабанів, по всій видимості, інженерам доведеться піти на заміну барабанів колесами. Другий дослідний зразок має бути закінчений в наступному році, а до того моменту, коли його відправлять у космос, пройде ще кілька років.
Можливо остаточний варіант робота RASSOR буде спрямований на Марс, де він буде займатися збором льоду, поклади якого знаходяться поблизу полярних областей Червоної Планети, і який може використовуватися для отримання палива, призначеного для космічного корабля, який відправиться з Марса назад на Землю. Фахівці НАСА розрахували, що одного роботу RASSOR, що працює по 16 годин щоденно, буде потрібно близько п'яти років, для того, щоб зібрати і перемістити потрібний для переробки кількість льоду. Тому робота RASSOR треба розглядати не як самостійний пристрій, а як одиницю досить численної групи роботів, спільно виконують єдине завдання.