НАСА публікує відео поверхні Місяця, зняте камерами апаратів місії GRAIL
Представники Лабораторії НАСА з вивчення реактивного руху (NASA Jet Propulsion Laboratory, JPL) опублікували відео, складене з кадрів, переданих з космічних апаратів місії GRAIL протягом останніх днів їх існування. Зйомка, на основі якої був складений відеоролик, датується 14 грудня 2012 року і є фінальною частиною перевірки систем космічних апаратів, яка передувала відключення всіх систем, перш, ніж ці апарати врізалися в схил однієї з місячних гір в районі Північного полюса Місяця і припинили своє існування 17 грудня 2012 року.
Як ми вже неодноразово розповідали на сторінках нашого сайту, місія GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) складалася з двох автоматичних орбітальних апаратів, які отримали імена Ebb і Flow. Слідуючи один за одним на строго певній дистанції, ці апарати постійно вимірювали відстань між ними, яке змінювалося з-за зміни гравітаційного поля поблизу місячної поверхні.
Зібрані апаратами дані дозволили вченим виявити безліч концентрацій маси, масконов, і гравітаційних аномалій під поверхнею Місяця, що дозволило скласти найточнішу на сьогоднішній день гравітаційну карту Місяця. Ця карта, до речі, є на сьогоднішній день самою точною і докладною гравітаційної карткою, складеної для будь-якого з тіл Сонячної системи, включаючи і Землю.
Відео, яке наведено в кінці цієї статті, було знято чорно-білими камерами MoonKAM (Moon Knowledge Acquired by Middle school Students), встановленими на першому апараті, апараті Ebb, які були встановлені для використання їх в освітній шкільній програмі.
На цьому відео можна побачити, на що саме схожа поверхню супутника Землі з висоти 10 кілометрів. Відео охоплює область північного півкулі місяця в районі кратера Джексона (Jackson crater), розташованого за координатами 22.4°N 163.1°W. Відеоролик складений з вибіркових кадрів і містить дві сцени. Довжина першої сцени становить 931 кадр, знятої фронтальною камерою MoonKAM апарату Ebb, а другий - 1489 кадрів з тиловий камери MoonKAM. Швидкість відтворення цього двохвилинного відео в шість разів перевищує реальну швидкість зйомки.