Космічні "кулі", пронизують туманність Оріона
Вчені-астрономи, що працюють в Південній обсерваторії Джеміні (Gemini South Observatory), Чилі, надали новий знімок, на якому зображені космічні "кулі", пронизують на надзвукових швидкостях товсті газові хмари знаменитої туманності Оріона. Ці космічні об'єкти, звані "кулями Оріона", фактично є згустками газу, заповненими атомами заліза і деяких інших важких речовин. На наведеному знімку ці кулі видно як сині "наконечники", вінчають стрелообразные сліди з газу, який потягнув за собою летить "куля Оріона".
Кожна космічна "куля" має розмір, в десять разів перевищує відстань від Сонця до орбіти Плутона, а Плутон віддалений від Сонця майже в 50 разів більше, ніж Земля. Астрономи вважають, що ці космічні "кулі" вивергаються з внутрішніх областей туманності Оріона, з областей, де йдуть інтенсивні процеси формування нових зірок, за рахунок сильних "сонячних вітрів", які розганяють їх до надзвукових швидкостей. Газові згустки залишають за собою порожнисті трубчасті сліди, які мають довжину близько половини світлового року. Ці сліди складаються з молекулярного водню, який є основним видом речовини, що становить всю туманність Оріона.
Туманність Оріона, розташована на відстані 1500 світлових років, є найближчою до Землі "фабрикою зірок". Вчені підозрюють, що і наше Сонце було народжене в навколишньому середовищі такої туманності близько 4.5 мільярдів років тому. "Кулі" туманності Оріона вперше були виявлені в 1983 році в діапазоні видимого світла, а інфрачервоні знімки, які були зроблені в 1992 році, дозволили досить точно визначити природу цього незвичайного космічного явища
Нове зображення "куль Оріона", яке в повному дозволі можна побачити за цією адресою, було отримано 28 грудня 2012 року, завдяки використанню адаптивної оптичної системи обсерваторії Джеміні. До складу цієї системи входять п'ять лазерних установок і три рухомих дзеркала, які дозволяють компенсувати в режимі реального часу перекручування одержуваних зображень з-за впливу атмосфери Землі.
"Протягом кількох років наша команда працювала над створенням і вдосконаленням адаптивної системи. Тепер ми бачимо це чудове зображення, яке демонструє весь науковий потенціал створеної оптичної системи. І це було для нас найкращим новорічним подарунком" - розповів Бенуа Неичель (Benoit Neichel), який очолює програму адаптивної оптики в обсерваторії Джеміні. Бенуа Неичель разом з його колегами представили нове зображення "куль Оріона" на 221-й зустрічі американського Астрономічного товариства, що проходила в Лонг-Біч, Каліфорнія, на минулого тижня.