Росія продовжує реалізацію проекту зі створення найдосконалішої космічної обсерваторії
Після кількох десятиліть зусиль Росія в 2011 році успішно вивела в космос великий орбітальний радіотелескоп Спектр-Р, відомий ще як орбітальна астрофізична обсерваторія "Радіоастрон". Радіотелескоп Спектр-Р, має антену діаметром 10 метрів, призначений для роботи в тандемі з багатьма наземними радіо-обсерваторіями, завдяки чому з її допомогою можна отримувати точні "портрети" у радіодіапазоні самих далеких об'єктів у Всесвіті. Але з самого початку проекту Спектр-Р малося на увазі, що цей радіотелескоп буде супроводжуватися іншими орбітальними радиотелескопами наступного покоління, Спектр-М "Миллиметрон" та Спектр-З "Субмиллиметрон".
Як випливає з назв цих радіотелескопів, вони будуть володіти максимальною чутливістю в міліметровому і субміліметровому діапазоні електромагнітного спектру. Додаткові діапазони, які мають більш коротку довжину хвилі, ніж діапазон радіотелескопа Спектр-Р, забезпечать більш високу чутливість і більш високу кутову роздільну здатність нової орбітальної обсерваторії, що дозволить їй "розглянути" понад 10 мільярдів об'єктів в самих далеких куточках Всесвіту.
Крім всього вищесказаного, телескоп Спектр-М, завдяки його чутливості в області інфрачервоного світла, може продовжити дослідження космосу після того, як закінчить свою роботу інфрачервоний телескоп Європейського космічного агентства Гершель. Головне дзеркало телескопа Спектр-М і його датчики будуть охолоджені до більш низьких температур, а тому будуть мати більш високу чутливість і роздільну здатність, ніж датчики телескопа Гершель.
Згідно з планами, сформованими ще в 2008 році, 17-метровий телескоп Спектр-М, вагою 6420 кілограм, буде розроблений фахівцями НВО імені Лавочкіна, а експлуатацію цього телескопа будуть здійснювати вчені з московського p.n. лебедєв Фізичного інституту Російської Академії наук. Головна антена і космічний апарат, на якому буде встановлено обладнання телескопа, розробляється фахівцями ВАТ "ІСС" Решетнев, головного розробника російських комунікаційних супутників та космічних систем.
Основна антенна телескопа Спектр-М буде мати центральну тверду "тарілку", діаметром три метри. Цю тарілку буде оточувати складна периферійна "тарілка", діаметром 10 метрів і складається з 24 складаються пелюсток. З задньої сторони антенна та обладнання телескопа будуть захищені ще одним складним "парасолькою", діаметром 15 метрів, який захистить все обладнання від впливу інфрачервоного випромінювання Сонця, Землі і Місяця.
Телескоп Спектр-М буде чутливий до джерел випромінювання міліметрового, субміліметрового і довгохвильового інфрачервоного електромагнітного спектра. Відбивач телескопа і його датчики будуть охолоджені до -269 -270 градусів за шкалою Цельсія за допомогою рідкого гелію, що забезпечить телескопу максимальну чутливість. Після трьох років роботи запаси охолоджувача вичерпаються, але температура датчиків буде підтримуватися настільки низькою, наскільки це дозволять штори захисного "парасольки". Протягом всього терміну роботи, який визначений у 7-10 років, радіотелескоп Спектр-М може працювати як самостійно, так і спільно з наземними обсерваторіями, що дозволить одержувати знімки високої якості.
Основою телескопа Спектр-М є космічний модуль-платформа "Навігатор" НВО імені Лавочкіна. Космічний апарат буде доставлений в точку Лагранжа L2, на відстань близько 1.5 мільйонів кілометрів позаду Землі відносно Сонця. Для того, що б доставити телескоп на його орбіту, буде потрібно важка ракета класу " Протон. Однак, до того моменту, коли проект Спектр-Му досягне стартового майданчика в 2020-му році, ймовірно, до запуску буде готова нова система під назвою "Ангара".