Росія запускає найбільший космічний радіотелескоп.
У понеділок, 18 липня 2011 року, з космодрому Байконур була запущена ракета-носій "Зеніт", яка вивела на орбіту новий російський радіотелескоп. Радіотелескоп системи "Радіоастрон", встановлений на космічному апараті "Спектр-Р", має антену діаметром 10 метрів, що приблизно дорівнює одній десятій про розмірів антен найбільших наземних радіотелескопів. Але радіотелескоп "Радіоастрон" призначений для роботи спільно з наземними радіо-обсерваторіями і в цьому режимі система, маючи ефективну площу антен, що перевищує діаметр Землі в 30 разів, може забезпечити роздільну здатність, що перевищує роздільну здатність космічного телескопа Hubble Space Telescope в 10 тисяч разів.
Радіохвильова інтерферометрія використовується для підвищення чутливості і роздільної здатності наземних радіо-обсерваторій. Поєднуючи в єдину мережу окремі обсерваторії, виходить одна велика обсерваторія, має чудові характеристики. "Радіоастрон" це не перший космічний телескоп для реалізації інтерферометрії, приблизно 15 років тому японське космічне агентство JAXA запустило космічний апарат Highly Laboratory for Advanced Communications and Astronomy (HALCA). Але апарат HALCA був розрахований всього на кілька років експлуатації і "затих" в 2005 році. "Радіоастрон", завдяки використанню сучасних технологій, володіє чутливістю, в 10 разів перевищує чутливість HALCA.
Основою антени телескопа "Радіоастрон" є 27 пелюсток, виготовлених з вуглецевого волокна, які на орбіті розгорнулися в "тарілку", діаметром 10 метрів. Апарат буде рухатися по високій еліптичній орбіті, що дозволить використовувати гравітацію Місяця для зміни траєкторії польоту апарату. Завдяки змінної траєкторії, поряд з потужною комп'ютерною обробкою даних на Землі, російські вчені зможуть отримувати зображення з високою роздільною здатністю віддалених галактик, квазарів і інших космічних об'єктів, випромінюючих в радіочастотному діапазоні.
Завдяки тому, що радіотелескоп "Радіоастрон" зможе розглянути космічні об'єкти, розміром 7 кутових мікросекунд, вчені з його допомогою сподіваються зазирнути за горизонт подій чорної діри в галактиці M87, досліджувати радіохвилі, які випромінює водяними квантовими генераторами, які є хмарами з молекул води, вивчити деякі пульсари та інші космічні об'єкти.
Почавши експлуатацію радіотелескопу "Радіоастрон", російському космічному агентству "Роскосмос" доведеться зіткнутися з проблемою зберігання даних. Обсяг даних, переданих телескопом буде становити 144 мегабіта в секунду і втрачати їх нікому не хочеться.