Menu

Російські астрофізики закінчили програму тестування радіотелескопа Спектр-Р.

Российские астрофизики закончили программу тестирования радиотелескопа Спектр-Р.


Новий російський радіотелескоп "Спектр-Р", відомий ще як орбітальна астрофізична обсерваторія "Радіоастрон", провів ряд успішних спостережень за далекими космічними об'єктами в 1.3-сантиметровому діапазоні електромагнітних хвиль, в самому складному з точки зору технічної реалізації діапазоні. Самим останнім спостереженням було спостереження за компактним квазаром 2013+370 у сузір'ї Лебедя, яке стало остаточною перевіркою працездатності складного наукового астрономічного комплексу, званого наземно-космічних інтерферометром.

"У нашому розпорядженні є чотири діапазони довжин хвиль, самий важкий з точки зору технічної реалізації, але найбільш інформативний з наукової точки зору це самий короткохвильовий діапазон з довжиною хвилі 1.3 сантиметри. Спостереження в цьому діапазоні дозволяють нам розрізнити найменші деталі космічних об'єктів і вивчати їх в найвищому кутовій роздільній здатності. Починаючи з січня місяця цього року, ми почали програму тестування обладнання цього діапазону, але зіткнулися з низкою проблем, спочатку нам заважали погані погодні умови, потім - низка поломок і несправностей наземних радіотелескопів. Фактично, перша серія спостережень в діапазоні 1.3 сантиметри була розпочата в травні місяці цього року і все відразу пішло "як по маслу"" - розповідає Юрій Ковальов, співробітник Астрокосмического центру Фізичного інституту імені Лебедєва (ФІАН).

Згідно з розповіддю Ковальова, успішні випробування "Радиоастрона" і інтерферометра на довжині хвилі 1.3 сантиметри стали останньою стадією перевірки всього комплексу наземно-космічного радіотелескопа. Можливості нового радіотелескопа, особливо в коротковолновом діапазоні, дозволять вченим розглянути галактики та інші космічні об'єкти в таких глибинах космосу, які є недосяжними для більш довгохвильових наукових інструментів.

Российские астрофизики закончили программу тестирования радиотелескопа Спектр-Р.


В даний час вся наукова група проекту "Радіоастрон" продовжує виконання початкової наукової програми. В рамках цієї програми астрофізики збираються вивчити найбільш цікаві з наукової точки зору космічні об'єкти, після чого обсерваторія буде переведена в вирішимо штатної наукової роботи. Міжнародна відкрита наукова програма за участю обсерваторії "Радіоастрон" почнеться на початку 2013 року.

Представники "Радиоастрона" відзначають, що космічна "частина" телескопа працює стабільно і з розрахунковою точністю, що дозволяє отримати дуже високу чутливість інтерферометра, частини якого перебувають у космосі і на Землі, з'єднані комунікаційними каналами.

Орбітальна астрофізична обсерваторія "Радіоастрон" була запущена на борту ракети-носія Зеніт-3М з космодрому Байконур в липні місяці 2011 року. Слід особливо відзначити, що радіотелескоп Спектр-Р є першим за багато років астрофизическим інструментом, від початку і до кінця створеним російськими фахівцями. Космічний радіотелескоп призначений для спільної роботи з мережею наземних радіотелескопів у складі єдиного комплексу наземно-космічного інтерферометра з сверхдлинной базою (РСДБ), який забезпечує високу кутове дозвіл до семи кутових мікросекунд.

У листопаді 2011 року радіотелескоп вперше провів спостереження в режимі інтерферометра, в цьому режимі "Радіоастрон" працював спільно з російськими радиотелескопами Інституту прикладної астрономії РАН, українським радіотелескопом, розташованим в Євпаторії і німецьким радіотелескопом Інституту радіоастрономії Товариства Макса Планка в Эффельсберге. В січні місяці 2012 року "Радіоастрон" провів спостереження з найвищої точки його навколоземної орбіти, сформувавши разом з наземними радиотелескопами гігантський "віртуальний" радіотелескоп з діаметром дзеркала в 220 тисяч кілометрів.



|