Астрономи спостерігають народження нової зірки, якій допомагають планети - газові гіганти
Вчені-астрономи, що вивчають процеси формування нових зірок, виявили незвичайний космічний феномен - новонароджену зірку, народження якої всіма силами сприяють знаходяться неподалік величезні планети, майбутні газові гіганти, так само знаходяться ще в стадії формування. Слід зауважити, що таке унікальне для космосу явище являє собою перший в історії астрономії випадок, коли людям вдалося побачити на власні очі таку незвичайну стадію розвитку планетної системи навколо молодої зірки.
Дві величезні планети, майбутні газові гіганти, займаються "очищенням" від матерії простору протопланетарного диска, що оточує зірку. Під впливом гравітаційних сил зірки і обурень від руху газових гігантів частина матерії переміщується через космічний простір, стаючи "здобиччю" зірки і допомагаючи їй, тим самим, вирости в розмірах. Теоретичні космологічні моделі, складені вченими-астрономами, допускають можливість виникнення таких "мостів" матерії, що з'єднують внутрішні і зовнішні частини протопланетарних дисків, оточуючих молоді зірки. Але до останнього моменту ще нікому не вдавалося спостерігати таке явище безпосередньо.
Міжнародна команда вчених-астрономів для проведення своїх спостережень використовувала ще не до кінця завершений радіотелескоп ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array). Об'єктом цих спостережень була молода зірка HD 142527, розташована на відстані приблизно 450 світлових років від Землі. Деякий час вченим не вдавалося зрозуміти те, що вони бачать на зроблених знімках і тільки зовсім недавно вони ідентифікували дві тонкі нитки газу і матерії, поточних від зовнішнього кордону до внутрішньої межі протопланетарного диска через широкий проміжок у цьому диску, утворений двома формуються планетами.
Молода зірка HD 142527 наближається до завершального етапу процесу її формування. Цій зірці вже майже 2 мільйони років, а її маса вже в два рази перевищує масу Сонця і продовжує повільно зростати. Зірку оточує хмара пилу і газу, так звана протопланетарная туманність, матеріал якої використовується як для формування самої зірки, так і для формування планет, що обертаються навколо цієї зірки.
Оскільки молоді планети рухаються в просторі протопланетарного диска, вони поглинають всю матерію навколо них, створюючи проміжок порожнечі в диску. В системі HD 142527 цей проміжок починається в точці, що відповідає орбіті Сатурна в Сонячній системі і простягається назовні ще на 14 таких відстаней. Таку відстань, виміряна вченими, є настільки великим, що матерії, що знаходилася раніше в цій галузі космосу, буде досить для формування планетарної системи з декількох великих планет - газових гігантів.
Спостереження, зроблені за допомогою телескопа ALMA, показали, що через порожній проміжок в протопланетарном диску проходять дві нитки матерії, утворення яких можна пояснити існуванням і рухом планет. Тому таких планет у системі HD 142527 може нараховуватися тільки дві, а беручи до уваги кількість поглиненої ними матерії, ці планети просто зобов'язані бути величезними газовими гігантами.
Унікальність цього явища полягає в тому, що не будь цих планет і "мостів" з матерії, що народжується зірка HD 142527 очистила б доступне їй навколишній простір від матерії протягом одного року. Такої кількості матерії було б явно недостатньо для народження повноцінної зірки, і, швидше за все, ця область космосу так залишилася б навічно темною, холодною і млявою.
Дані щодо незвично зоряної системи HD 142527 були зібрані телескопом ALMA протягом першого року його роботи. Масив з 66 телескопів, які входять до складу телескопа ALMA, знаходиться ще в стадії будівництва, завершення якого, згідно з планами, має відбутися пізніше в цьому році. Тільки після завершення вчені і завдяки суперкомпьютерной обробці даних отримають можливість зробити знімки системи HD 142527 з більш високою роздільною здатністю і визначити точні орбіти, розміри і маси планет - газових гігантів, які продовжують "підгодовувати" матерією свою новонароджену зірку.