Тривале перебування в космосі піддає астронавтів ризику хвороби Альцгеймера
Навіть використовуючи всі найсучасніші технології для забезпечення захисту від космічного випромінювання, астронавти, що відправилися в довгу подорож до Марса, будуть піддані величезному ризику захворювання хворобою Альцгеймера. Доза опромінення, отримана людьми протягом трирічного космічного перельоту, буде поступово накопичуватися, що врешті-решт викличе розлад пізнавальних функцій і призведе до незворотних змін мозку астронавтів.
"Галактичне космічне випромінювання є суттєвою загрозою людям в космосі, з якою доведеться рахуватися майбутнім астронавтам" - розповідає професор М. Керрі О Бэнайон (M Kerry O Banion) з Медичного центру Рочестерського університету (University of Rochester Medical Center, URMC). - "Вчені вже довго визнають, що вплив космічної радіації може стати причиною проблем зі здоров'ям, виникнення ракових захворювань. Однак, наші нові дослідження вперше демонструють, що тривалий вплив космічної радіації, порівнянне за часом з часом польоту на Марс, призведе до виникнення проблем з пізнавальними здібностями людини і до інших синдромів, які зазвичай є ознаками наближення хвороби Альцгеймера".
У своїх дослідженнях вчені зосередилися на вивченні впливу на організм особливої форми космічного випромінювання представляє собою потік високоенергетичних важких частинок, які несуть досить сильний електричний заряд. Такі частинки, що летять на величезній швидкості, незважаючи на свої розміри, можуть проникати крізь тверді об'єкти, такі як стінки космічних апаратів і шари захисних матеріалів.
У своїх експериментах учені використовували прискорювачі частинок з Лабораторії НАСА з вивчення космічного випромінювання (NASA Space Radiation Laboratory) Національної лабораторії Брукхевен (Brookhaven National Laboratory) в Лонг-Айленді. Використання цих прискорювачів дозволило вченим отримати потік заряджених іонів заліза, розігнаних до високих швидкостей і енергій, і перевірити їх здатність проникати через різні перешкоди. "Дослідження показали, що іони заліза, що володіють величезною швидкістю, важко зупинити яким-небудь перешкодою" - розповідає О Бэнайон. - "На існуючому технологічному рівні практично неможливо якісно захистити екіпаж космічного корабля від впливу таких частинок. Для забезпечення належного захисту стіни космічного корабля повинні бути покриті двометровим шаром бетону або свинцю".
Під час досліджень вчені піддавали лабораторних гризунів дії різних доз радіації, включаючи і дози, які можуть отримати астронавти під час їх польоту на Марс. Після опромінення гризунів, у яких попередньо були закріплені в пам'яті деякі образи, з допомогою різних методів стимулювали згадати ці образи. Гризуни, які зазнали впливу радіації, в переважній більшості випадків не впоралися з поставленими завданнями. Це стало підтвердженням погіршення неврологічного стану організму, симптомом, що виявляється на ранній стадії хвороби Альцгеймера. Аналіз мозку гризунів показав великі зміни судинної системи і рясні відкладення бета-амилоидов, білків, підвищення концентрації яких у мозку так само є одним з ознак хвороби Альцгеймера.
"Отримані нами результати явно і однозначно вказують на те, що космічне випромінювання має потенціал стати причиною виникнення або прискорення хвороби Альцгеймера", - говорить О Бэнайон. "І це є ще одним фактором, який доведеться враховувати НАСА або іншим космічним агентствам, які планують тривалі космічні місії".