Menu

Росія бере на себе ініціативу в області ультрафіолетової астрономії

Россия берет на себя инициативу в области ультрафиолетовой астрономии


Космічний апарат "Спектр-УФ" стане третьою з серії великих орбітальних телескопів, створених на пострадянському просторі. Цей телескоп, відомий так само під назвою WSO-UV (World Space Observatory Ultraviolet), розробляється для того, щоб "дивитися" в небо в ультрафіолетовому діапазоні електромагнітного світла. Той же самий ефект, який захищає все живе на поверхні Землі від згубного ультрафіолетового світла, перешкоджає спостереженнями з поверхні різних подій і явищ, що відбуваються в глибинах космосу, роблячи недоступним для людей досить широкий і інформативний ділянку ультрафіолетового світла. І для реалізації спостережень в ультрафіолетовому діапазоні в 1970-х роках перші телескопи були відправлені за межі земної атмосфери, на навколоземну орбіту.

Наукові "здібності" космічного телескопа "Спектр-УФ" будуть у багато перевершувати здібності всіх наявних на сьогоднішній день наукових астрономічних інструментів. Датчики телескопа "Спектр-УФ" будуть на порядки перевершувати по чутливості ультрафіолетовий датчик космічного телескопа Hubble, а новий космічний телескоп James Webb Space Telescope, який є офіційним наступником телескопа Hubble, взагалі не буде в змозі вести спостереження в ультрафіолетовому світлі, він буде обладнаний датчиками тільки для інфрачервоного діапазону. Саме тому важко переоцінити наукове значення телескопа "Спектр-УФ", за допомогою якого вчені зможуть дізнатися багато нового про процеси формування нових зірок, планетарних систем, космологічного, фізичного і хімічного розвитку міжзоряного і міжгалактичного космічного простору.

Космічний корабель "Спектр-УФ" буде нести телескоп Т-170М, що має діаметр дзеркала 1.7 метра. Телескоп Т-170М є більш компактним, легшим і більш досконалим варіантом свого попередника, телескопа Т-170, у якого в силу багатьох причин не було ні єдиного шансу відправитися на навколоземну орбіту. Ультрафіолетове світло, вловлюється оптичною системою телескопа, буде направлений в три різних спектрометра, що мають максимальну чутливість в різних довжинах хвиль, від 102 до 310 нанометрів. Це дозволить зареєструвати випромінювання від космічної плазми, розігрітій до температури в декілька тисяч градусів і визначити у випромінюванні спектральні складові молекул основних хімічних речовин і з'єднань, таких як H2, CO і OH. Отримана інформація дозволить міжнародного астрономічного співтовариства вивчати процеси формування нових галактик, зірок та інших космічних об'єктів різних масштабів. Крім цього за допомогою телескопа "Спектр-УФ" можна буде проводити аналіз хімічного складу атмосфер далеких екзопланет і протопланетарних дисків.

Россия берет на себя инициативу в области ультрафиолетовой астрономии


Протягом перших двох років функціонування телескопа "Спектр-УФ" 40 відсотків його робочого часу буде приділено виконанню його основної програми, визначеної науковим комітетом проекту. Ще половина часу телескопа буде віддана і поділена між астрономічними науковими установами країн, що беруть участь у реалізації проекту "Спектр-УФ". Частина, що залишилася, 10 відсотків, буде виділена на реалізацію відкритої програми, в якій будуть реалізовуватися найцікавіші дослідження, відібрані науковим комітетом з усіх предложеий країн, що не беруть участі у проекті.

З 2011 року в проекті "Спектр-УФ", крім російських учених, які беруть участь вчені з Іспанії, Німеччини та України. Центр управління польотом, засоби одержання і обробки наукової інформації будуть розгорнуті в Росії та Іспанії. Ймовірно, деяка частина наземних засобів місії "Спектр-УФ" може бути розгорнута в Казахстані, як внесок у реалізацію проекту. У травні місяці 2012 року була визначена попередня дата запуску телескопа "Спектр-УФ", яка призначена на 2015-2016 рік.

У 2012 році російське космічне агентство РОСКОСМОС" оформило замовлення на виробництво ракети-носія "Протон-М/Бриз-М", яка повинна бути завершена в 2014 році і яка виведе на орбіту космічний корабель "Спектр-УФ" з телескопом на борту. Компанія "НВО імені Лавочкіна" у 2012 році опублікувала перший прес-реліз, присвячений місії "Спектр-УФ", а 17 жовтня представники НУО Лавочкіна оголосили про закінчення етапу тестування антенних систем на спеціалізованому дослідному зразку. В даний час йде створення ще одного досвідченого зразка, який буде використовуватися для проведення конструкційних випробувань, випробувань статичними навантаженнями, вібрацією і навантаженнями при транспортуванні. Крім цього в НВО Лавочкіна закінчується виготовлення досвідчених зразків для випробувань і доопрацювання системи управління космічним апаратом та системи охолодження телескопа.

Після декількох років затримки зрушилося з місця будівництво телескопа Т-170М. Паралельно з цим в Інституті астрономії РАН INASAN ведуться роботи над досвідченими зразками спектрометрів і пов'язаної з ними космічної радіоелектроніки, які повинні бути готові до відправки в НВО імені Лавочкіна в 2013 році.



|