Вчені відкривають новий сезон полювання на гравітаційні хвилі від чорних дір.
Оскільки чорні діри неможливо побачити безпосередньо, то вчені вивчають їх, використовують в основному непрямі методи. І одним з таких методів є пошук "рябі" простору-часу, яка називається гравітаційними хвилями. Ці гравітаційні хвилі на шляху свого поширення створюють викривлення просторово-часового континууму. Їх джерелами є надпотужні космічні катаклізми і високоенергетичні явища, такі як зіткнення двох чорних дір. Існування гравітаційних хвиль передбачене загальною теорією відносності Ейнштейна, але досі вченим не вдавалося зареєструвати сам факт існування гравітаційних хвиль, незважаючи на всі зусилля.
Все може змінитися після того, як на озброєння вчених надійде нове удосконалене обладнання "мисливця за гравітаційними хвилями". Одним з таких мисливців є лабораторія Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory (LIGO), яка фактично складається з двох обсерваторій, однієї в штаті Луїзіана, а друга знаходиться в штаті Вашингтон. Варто відзначити, що обидві обсерваторії функціонують вже з 2002 року, а зараз до складу їх наукового обладнання вводяться новітні чувствительнейшие датчики, виготовлені з використанням всіх досягнень сучасних технологій.
"Нові вчинені датчики LIGO, монтаж яких проводиться в даний час, дозволять нам "переглянути" істотну частину Всесвіту, яка була просто недоступна зі старим обладнанням" - розповідає Кіп Торн (Kip Thorne), заслужений професор фізики з Каліфорнійського технологічного інституту. - "Використовуючи нове обладнання, ми сподіваємося зареєструвати гравітаційні хвилі від зіткнень двох чорних дір, що є досить рідкісним подією у Всесвіті і відбувається приблизно один раз у рік".
Кожна обсерваторія LIGO складається з двох перпендикулярних тунелів, довжиною чотири кілометри кожен. В кінці кожного тунелю знаходяться системи дзеркал, між якими циркулюють імпульси лазерного світла. Якщо крізь Землю пройде гравітаційна хвиля, то вона створить майже невідчутні викривлення простору і часу, що проявиться у вигляді зміни відстані між дзеркалами LIGO. В залежності від напрямку поширення гравітаційної хвилі, ці зміни можуть зачепити тільки одну пару дзеркал або відразу обидві пари. Вимірюючи невелику різницю у часі проходження світлових імпульсів між дзеркалами, вчені визначають амплітуду, напрямок поширення і поляризацію гравітаційної хвилі.
Згідно з прогнозами Кіпа Торна, перші відкриття, зроблені за допомогою обсерваторій LIGO, відбудуться в проміжку між 2014 і 2017 роками.