Menu

У Сонячній системі знайдений п'ятий об'єкт, що має кільця, зразок кілець Сатурна

В Солнечной системе найден пятый объект, имеющий кольца, наподобие колец Сатурна


Вчені-астрономи, спостерігаючи в минулому році за однією з далеких зірок, зареєстрували факт проходження між зіркою і Землею великого астероїда. Ця подія сама по собі є рядовою подією, але ретельно вивчивши зібрані дані, астрономи виявили досить рідкісне явище, наявність у астероїда кілець, подібних до кілець Сатурна. Подальші і більш ретельні спостереження за астероїдом (10199) Харикло (38628 Chariklo) показали, що у цього астероїда є два досить щільних і вузьких кільця, що робить цей астероїд п'ятим об'єктом Сонячної системи, мають кільця, поряд з Сатурном, Юпітером, Ураном і Нептуном.

"Ми вважали, що у таких малих космічних об'єктів, як астероїд Харикло, принципово не може бути ніяких кілець, тому ми навіть їх і не шукали. Випадково зроблене відкриття та подальше вивчення астероїда, що дало нам більшу кількість деталей, стали для нас повною несподіванкою", - розповідає Феліпе Брага-Рібас (Felipe Braga-Ribas), вчений-астроном з бразильської обсерваторії Observatorio Nacional/MCTI.

Астероїд Харикло, розмір якого дорівнює приблизно 258 кілометрів, отримав свою назву на честь честь Харикло - дружини кентавра Хірона. Він знаходиться в космосі між орбітами Сатурна і Урана між Головним поясом астероїдів і поясом Койпера. Зацікавившись цим астероїдом, вчені вирахували, що він 3 червня 2013 затьмарить зірку UCAC4 248-108672, давши астрономам можливість провести спостереження цього об'єкта. В цей час команда Брага-Рібаса зробила запис змін яскравості світіння зірки, хто дозволило зареєструвати два додаткових провалу, до і після основної події. І ці дані дозволили вченим не тільки визначити сам факт наявності кілець у астероїда, але і дізнатися їх приблизні характеристики.

Астрономи вважають, що обидва кільця, що отримали назви Oiapoque і Chu' в честь бразильських річок, складаються з уламків, одержані в результаті зіткнень більш великих космічних об'єктів. Чітка межа, що розділяє обидва кільця, дозволяє вважати, що в проміжку між кільцями обертається ще один цільний і масивний об'єкт. "Ймовірно, у астероїда Харикло крім кілець є і невеликий супутник, який ми постараємося виявити в самому найближчому майбутньому" - розповідає Брага-Рибас.



|