Компанія SpaceX оснащує перший ступінь ракети-носія Falcon 9 системою м'якого приземлення
Фахівці компанії Space Exploration Technologies, SpaceX, в даний час займаються установкою системи м'якого приземлення на перший ступінь ракети-носія Falcon 9. Ця ракета буде запущена 16 березня зі стартового майданчика космодрому на мисі Канаверал у Флориді і її перша щабель, як зазвичай, після відділення впаде на поверхню Атлантичного океану. Але на цей раз перед самим моментів приводнення двигун першої ступені буде перезапущений на короткий час і буде розгорнута система м'якого приземлення, яка складається з чотирьох "ніг", що дозволить пом'якшити удар ракети про воду і вбереже її конструкцію від деформації і руйнування. Слід зазначити, що даний комплекс заходів проводиться в рамках проекту компанії SpaceX, кінцевою метою якого є створення ракет-носіїв, частини яких, відпрацювавши своє, здатні самостійно повернутися до місця запуску з мінімальними пошкодженнями для їх повторного використання.
"Щаблі ракети Falcon 9 продовжать приземлятися на поверхню океану до тих пір, поки ми не реалізуємо необхідний рівень точного контролю над спуском ракети. Особливо важкою частиною цього є здійснення керованого переходу від гіперзвукової швидкості до дозвуковой швидкістю, політ на якій дозволить проводити контрольовані маневри" - розповідає Елон Маск (Elon Musk), засновник і керівник компанії SpaceX.
Чотири демпфуючі опори системи м'якої посадки виготовлені з вуглецевого волокна, армованого алюмінієм, мають сотовидную структуру. Природно, що чотири опори розташовані симетрично відносно осі ракети і в складеному стані вони не будуть виступати далеко за межі корпусу ракети. Перед приземленням нижні частини опор за допомогою гідравлічних приводів будуть розсунуті в сторони і отримана додаткова площа дозволить більш рівномірно розподілити енергію від зіткнення ракети з поверхнею води.
Спроба першого використання системи м'якої посадки на ракеті-носії Falcon 9 є прямим результатом реалізації компанією SpaceX програми під назвою Grasshopper, про яку ми неодноразово розповідали на сторінках нашого сайту. У цій програмі була задіяна перша ступінь ракети Falcon 9, висотою з 10-поверхова будівля, яка була обладнана спеціалізованою системою управління і системою м'якої посадки, які дозволяють їй злітати, здійснювати горизонтальні маневри і сідати точно на місце старту. Компанія в минулому році зробила кілька запусків ракети Grasshopper, яка кожен раз злітала все вище, одного разу досягнувши висоти 750 метрів, перш ніж повернутися до місця посадки.
У цьому році має розпочатися розширена програма Grasshopper, яка буде проводитися поблизу космодрому Spaceport America в Нью-Мексико. На відміну від першого варіанта ракети Grasshopper, яка мала тільки один реактивний двигун, нова ракета Falcon 9R буде мати і використовувати всі дев'ять реактивних двигунів Merlin 1D, що дозволить їй підніматися і спускатися з більшої висоти.
"Враховуючи те, що безліч речей повинно спрацювати належним чином і все має піти "правильними" шляхами, ймовірність того, що все вийде з першого разу вкрай низька. Першу сходинку навряд чи вдасться відновити, як і сходи, що залишилися після попередніх запусків, але ми набуваємо досвід у цій справі і в недалекому майбутньому досягнемо успіху", - розповіла Емілі Шэнклин (Emily Shanklin), представниця компанії SpaceX