Menu

Можливості космічного телескопа NuSTAR дозволили розкрити одну із загадок вибухів наднових зірок

Возможности космического телескопа NuSTAR позволили раскрыть одну из загадок взрывов сверхновых звезд


Користуючись можливостями рентгенівського космічного телескопа NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array), вчені-астрономи НАСА отримали зображення залишків від вибуху наднової зірки, яка у вісім разів була більше нашого Сонця і яка вибухнула кілька сотень років тому. На наведеному вище зображенні можна розглянути яскраву крапку надзвичайно щільного "трупа" зірки Cassiopeia A (Cas A), оточеного хмарами извергнутой в космічний простір матерії.

На жаль, аналіз подібних знімків не може сказати точно, що ж саме відбувалося із зіркою під час вибуху. Але форми і характер оточуючих нейтронну зірку хмар може послужити хорошою підказкою про зміни, що відбулися в минулому події. Незважаючи на те, що форма хмари має майже сферичну форму, ключовий підказкою для вчених стало розподіл в цій хмарі концентрації одного хімічного елемента - титану-44, яка вказує на те, що вибухи наднових є не настільки однорідними у всіх напрямках, як це було прийнято вважати раніше.

Випромінювання від космічного об'єкта Cas A, спіймане датчиками телескопа NuSTAR, вказує на наявність скупчень титану-44 в центрі залишків зірки. Смуги цього ж матеріалу, "стирчать" в різні сторони як голки морського їжака, дозволяють виділити з безлічі існуючих гіпотез тільки одну, описує те, що відбувається під час вибуху наднової, яка стверджує, що процес вибуху іноді може спонтанно завмерти в тому випадку, якщо ударна хвиля не володіє потужністю, достатньою для руйнування зірки в цілому.

Возможности космического телескопа NuSTAR позволили раскрыть одну из загадок взрывов сверхновых звезд


"Результати спостережень за зіркою Cas A дозволяють припустити, що вона перш ніж вибухнути, досить довго "хлюпала", вдруге порушуючи і підживлюючи енергією стоячі ударні хвилі, що врешті-решт призвело до відриву зовнішніх шарів від ядра зірки" - пишуть вчені НАСА.

Крім вищеописаної теорії про вибухи наднових, існують ще декілька теорій, заснованих на математичних моделях процесів, що відбуваються під час вибухів. Одна з таких теорій свідчить про те, що перед вибухом зірки починають швидко обертатися, а інша теорія описує те, що спусковим механізмом вибуху є струмені матерії, джети, що викидаються в простір вмираючої зіркою. Але спостереження телескопа NuSTAR ставлять під великий сумнів ці теорії, адже розподіл титану-44 в хмарі не відповідає жодній з цих теорій.

Нагадаємо нашим читачам, що телескоп NuSTAR був запущений в космос в 2012 році, його основним завданням є пошук і вивчення одних з самих незвичайних космічних об'єктів Всесвіту - чорних дірок. Телескоп робить високоякісні знімки в рентгенівському діапазоні завдяки високочутливим датчикам і складною оптичною дзеркальної системі.



|