Вчені виявили найдавнішу зірку у Всесвіті, що знаходиться у нашій власній галактиці
Австралійські вчені-астрономи оголосили про виявлення зірки, вік якої, за попередніми розрахунками, становить близько 13.6 мільярдів років, що робить цю зірку найдавнішою з усіх зірок, відомих людям. Такий величезний вік означає, що ця зірка була сформована буквально кілька сот мільйонів років потому моменту Великого Вибуху. Слід зауважити, що попередніми претендентами на звання найдавнішої зірки були зірки, вік яких становив приблизно 13.2 мільярди років, і які були виявлені європейськими та американськими астрономами у 2007-2013 роках відповідно.
Вважається, що найдавнішими об'єктами у всій доступній частині Всесвіту є об'єкти, зірки, галактики, скупчення і туманності, віддалені від Землі на максимально можливу відстань. У цьому випадку світла, излученному цими об'єктами, потрібна величезна час для того, щоб досягти Землі і потрапити в поле зору якого-небудь телескопа. Це означає, що до моменту виявлення такого об'єкта його вже може і не існувати, зірка може вибухнути наднової, галактика може зіткнутися з іншою галактикою або розлетітися в просторі під впливом якого-небудь катаклізму.
У разі нещодавно виявленої найдавнішої зірки є великий відсоток впевненості в тому, що вона існує і по сьогоднішній день. Зі слів Штефана Келлера (Stefan Keller), вченого-астронома з австралійського національного університету, ця зірка, яка отримала номер SMSS J031300.36-670839.3, дуже близька нам за космічними мірками. Вона знаходиться на відстані 6 тисяч світлових років від Землі і розташовується у нашій власній галактиці, галактиці Чумацького Шляху.
"Контрольним ознакою давнини виявленої нами зірки є повна відсутність спектральних ліній заліза у випромінюваному їй світлі" - розповідає Штефан Келлер, - "Великий Вибух дав початок Всесвіту, заповнених воднем, гелієм і дуже малою кількістю літію. Всі інші елементи, які оточують нас сьогодні, були створені в надрах зірок, народжених в газових хмарах, і розкидані по простору в результаті вибухів наднових, які відбуваються у самому кінці життєвого циклу більшості зірок".
Вищеописаний нескінченний процес рециркуляції речовини у Всесвіті є одним з основних інструментів, що використовуються вченими-астрофізиками для визначення віку космічних об'єктів. Найбільш зручним для аналізу елементом є залізо, спектральні лінії якого чітко помітні в спектрі світла зірки, і кількість яких неухильно збільшується з кожною наступною "реінкарнацією". Таким чином, чим нижче вміст заліза в зоряному матеріалі, тим більш старої є ця зірка.
"У разі нещодавно виявленої стародавньої зірки концентрація заліза в її матеріалі була більш ніж у мільйон разів нижче концентрації заліза в матеріалі Сонця і в шістдесят разів нижче, ніж концентрація цього елемента в матеріалі будь-якої іншої відомої зірки" - розповідає Келлер, - "Це є прямим доказом того, що знайдена нами зірка є найдавнішою з усіх відомих людям".
Відкриття зірки SMSS J031300.36-670839.3, яка претендує на звання найдавнішої зірки, було зроблено за допомогою телескопа SkyMapper австралійського Національного університету, який виконує огляд глибин космосу, розрахований на термін у п'ять років. Під час попередніх проходів огляду були виявлені чотири зірки з украй низьким вмістом заліза, але ні в одній з них концентрація заліза не була нижче концентрації, яка спостерігається в матеріалі зірки SMSS J031300.36-670839.3.