Астрономи за допомогою телескопа VLT, склали карти самого близького до Землі коричневого карлика
Вчені-астрономи з Європейської Південної обсерваторії, використовуючи можливості телескоп Very Large Telescope (VLT), склали докладні метеорологічні та географічні карти поверхні космічного тіла Luhman 16B, об'єкта типу коричневий карлик, що знаходиться на відстані шести світлових років від Землі. Карлик Luhman 16B, відомий ще як WISE J104915.57-531906.1B, є досить великим об'єктом для того, щоб його можна було вважати планетою, але його маси недостатньо для того, щоб в його надрах почали йти реакції термоядерного синтезу, які могли б перетворити його в зірку. Luhman 16B є одним з двох коричневих карликів, які перебувають у сузір'ї південної півкулі Парус (Vela constellation), і є найближчою до Землі об'єктом такого класу.
Отримання карт карлика Luhman 16B стало можливим завдяки інструменту CRIRES телескопа VLT, який дозволив виміряти зміни яскравості під час обертання об'єкта навколо своєї осі. Розклавши по часу чергування темних і світлих плям на поверхні Luhman 16B, вчені склали карту, на якій були відображені особливості рельєфу та явища, що відбуваються в атмосфері коричневого карлика. Подальші спостереження дозволили розділити карту на постійну і динамічну складові, які стали окремими географічними картами та природними. А вивчення отриманих таким чином даних дозволило вченим прийти до висновків про те, що атмосфери коричневих карликів дуже подібні за характером відбуваються в них процесів атмосферам планет - газових гігантів.
"Створена нами карта коричневого карлика Luhman 16B робить нас на крок ближче до початку процесу картографування не тільки об'єктів Сонячної системи, але і об'єктів сусідніх зоряних систем" - розповідає Ян Кроссфилд (Ian Crossfield), вчений-астроном з Інституту астрономії Макса Планка, - "Це дозволить нам до того моменту, як людство отримає можливість переміщатися в космосі на великі відстані, мати в своєму розпорядженні приблизні карти тих місць, куди їм належить відправитися. Володіння такою інформацією надасть неоціненну допомогу дослідникам космосу і, можливо, стане основним фактором, що визначає успіх таких місій".
Нижче ми наводимо два відеоролика, мультиплікації, що демонструють коричневий карлик Luhman 16B, складені за даними, отриманими за допомогою телескопа VLT. Перший відеоролик являє собою зображення складеної астрономами карти, а другий демонструє точку зору одного з художників-мультиплікаторів, які працюють у складі наукової команди Європейської Південної обсерваторії.