Menu

Астрономи виявили ультрамассивную чорну діру, извергающую в простір джети, розміром з галактику

Астрономы обнаружили ультрамассивную черную дыру, извергающую в пространство джеты, размером с галактику


Досить часто, коли мова заходить про чорні діри, звучить термін "надмасивна". Цей термін означає, що маса чорної діри в мільйони і мільярди разів перевершує масу Сонця. Те, про що зараз піде мова, можна охарактеризувати терміном "ультрамассивный", ця неймовірно величезна чорна діра має масу мінімум в 10 мільярдів разів перевершує масу Сонця, і таку ж величезну міць. Викиди високоенергетичного випромінювання, так звані джети, викидають цією чорною дірою, буквально прорубують вікна в довколишніх скупчення космічного газу і пилу, через які може вільно пройти галактика, розміром з нашу власну галактику, галактики Чумацького Шляху.

Зображення, яке представлене вище, було синтезовано із зображень, отриманих за допомогою рентгенівської обсерваторії Chandra і космічного телескопа Hubble Space Telescope. Головним фігурантом цього знімка є скупчення галактик RX J1532.9+3021, що знаходиться на відстані 3.9 мільярда світлових років від Землі. Всередині цього скупчення, в тисячу трильйонів разів більше масивного, ніж Сонце, і в тисячу разів більш масивного, ніж наша галактика, що знаходиться величезна газопилову хмару, яскраво світиться в діапазоні рентгенівського випромінювання.

Астрономы обнаружили ультрамассивную черную дыру, извергающую в пространство джеты, размером с галактику


По краях хмари синього чітко видно кілька темних плям, це виходи величезних рукавів порожнечі, які були прорубані в гарячому газі джетами ультрамассивной чорної діри, розташованої в центрі еліптичної галактики RX J1532. Кожен з цих рукавів порожнечі має ширину в 100 тисяч світлових років, що трохи перевищує ширину Чумацького Шляху.

Для того, щоб дати нашим читачам можливість наочно уявити розміри ультрамассивной чорної діри, слід навести приклад. Якщо уявити собі, що всі зірки Чумацького Шляху були схожі на наше Сонце, то в чорну діру вмістилася б десята частина всіх зірок нашої галактики. Чорна діра, що має таку величину і масу, може за умови її швидкого обертання вивергати неймовірні по потужності вихрові джети, що складаються з високоенергетичного випромінювання і матерії. Сліди цих джетів в свій час спостерігалися за допомогою радіотелескопу Very Large Array (VLA).

Джети, викидають чорною дірою галактики RX J1532 і рухаються на надзвукових швидкостях, не тільки прорубують вікна в навколишньому газопиловому хмарі. Вони також створюють в цій хмарі ударні вибухові хвилі, енергія яких підтримує високу температуру космічного газу і створює ущільнення матерії, в яких починають йти інтенсивні процеси формування трильйонів нових зірок.

|