Дослідницький апарат Mars Express відзначає десяту річницю перебування на орбіті околомарсианской
Десять років тому, 14 січня 2004 року, марсіанський орбітальний дослідницький апарат Mars Express почав робити і передавати на Землю перші кольорові стереоскопічні високоякісні знімки поверхні Червоної Планети. На честь цієї події команда дослідників Європейського космічного агентства (ЄКА) підготувала і опублікувало відео, на якому у всій красі показана область Марса під назвою Kasei Valles, яка є однією з найбільших систем стародавніх марсіанських каналів.
Відеоролик, з яким можна ознайомитися нижче, складений на основі 67 зображень, зроблених апаратом Mars Express в різні періоди часу. Сцена відео охоплює область шириною 987 кілометрів у напрямку з півночі на південь, і довжиною 1550 кілометрів у напрямку зі сходу на захід. Це покриває площу в 1.55 мільйона квадратних кілометрів, що дорівнює площі Монголії.
Kasei Valles (Kasei в перекладі з японської означає Марс) є однією з найбільших марсіанських каналів систем, створених в результаті переміщення величезних обсягів води. Довжина цієї системи становить близько 3 тисяч кілометрів, а середня глибина каналів коливається на рівні від двох до трьох кілометрів. В одному місці канали розділяються на два потоки, що огинають величезний острів під назвою Sacra Mensa, зламана поверхня якого височіє щодо рівня каналів на два кілометри. Вчені вважають, що цей острів являє собою вихід на поверхню більш щільних порід, які зуміли протистояти ерозії потоків води, в той час як менш міцні оточують острів породи не витримали випробування часом.
Нижче острова Sacra Mensa потоки води, що рухалися по каналах Kasei Valles, доклали всі зусилля для того, щоб зруйнувати частину вала 100-кілометрового кратера Шаронова. Найбільше вода пошкодила південну бік валу кратера, залишки від якої сформували безліч островів каплевидної форми.
Слід зазначити, що обробку зображень, знятих камерою High Resolution Stereo Camera апарату Mars Express, виконали фахівці Німецького космічного агентства DLR, а збірка відеоролика та його остаточний монтаж був зроблений співробітниками групи The Planetary Science and Remote Sensing Group університету Фреї в Берліні (Freie Universitat Berlin).