Китайські апарати chang'e-3 і Yu Tu вийшли із сплячого режиму, успішно переживши 2-тижневу місячну ніч
Китайський місячний посадковий модуль chang'e-3 і луноход Yu Tu успішно здійснили вихід із сплячого режиму, в якому вони перебували майже протягом двох тижнів в який вони були переведені для того, щоб мінімізувати споживання енергії і "пережити" відсутність сонячного світла протягом двотижневої місячної ночі. Згідно інформації від китайського державного агентства Сіньхуа, першим, в суботу 11 січня 2014 року, із сплячого режиму вийшов шестиколісний луноход Yu Tu ("Нефритовий Кролик"). Посадковий модуль chang'e-3 справив вихід із сплячого режиму на день пізніше, в неділю. А зараз обидва місячних космічних апаратів відновили наукові дослідження, що виконуються в рамках їх основної місії.
Обидва космічних апаратів отримують необхідну для їх роботи енергію від сонячних батарей. Це означет, що в момент настання довгою місячної ночі в районі висадки апаратів в затоці Веселок (Sinus Iridum), їм довелося відключити практично всі споживачі енергії, включаючи і комунікаційні пристрої, що забезпечують зв'язок апаратів з Землею. Та енергія, яка виробляється вбудованим плутонієвим термоелектричним генератором, витрачалася на обігрів внутрішнього об'єму космічних апаратів для збереження їх внутрішньої електронної начинки від виходу з ладу із-за того, що температура за бортом апаратів опустилася нижче позначки -180 градусів за шкалою Цельсія.
Слід нагадати нашим читачам, що посадковий модуль chang'e-3 здійснив посадку на поверхню Місяця 14 грудня 2013 року і через нетривалий час справив спуск на поверхню місяцеходу Yu Tu. Зробивши деякі підготовчі операції і провівши кілька досліджень, обидва апарати увійшли в сплячий режим 25 і 26 грудня 2013 року з якого вони успішно вийшли на минулих вихідних.
Зазначимо, що місія chang'e-3 є першою місією, в ході якої була здійснена посадка на поверхню Місяця, з 1976 року, коли радянський автоматичний космічний апарат " Луна-24 здійснив посадку на Місяць, відібрав зразки місячного грунту і відіслав їх назад на Землю. Луноход Yu Tu розрахований мінімум на три місяці роботи на Місяці, в цей час він буде займатися збором і аналізом зразків місячних порід, картографировать навколишню місцевість і проникати нижче поверхні Місяця за допомогою спеціального радара. Посадковий модуль chang'e-3 повинен протриматися на Місяці більше року, обладнання цього модуля, у складі якого знаходиться оптичний телескоп, з ультрафіолетовою камерою, буде використовуватися для проведення астрономічних спостережень.
Всі дослідження та експерименти, які виконують зараз і будуть виконувати в майбутньому посадковий модуль chang'e-3 і луноход Yu Tu, проводяться в рамках китайської місячної місії, кінцевою метою якої є створення на Місяці населеної космічної бази. А наступним етапом цієї програми є місія, в ході якої на Землю будуть повернуті зразки місячного грунту та гірських порід, яка запланована на 2017 року та підготовка до якої вже ведеться в даний час.