Menu

Космічний телескоп NuSTAR зробив знімок "Руки Бога"

Космический телескоп NuSTAR сделал снимок "Руки Бога"


Вчені НАСА, які працюють у науковій групі космічного телескопа NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array), нещодавно опублікували два нових зображення, які є демонстрацією можливостей, які надає цей телескоп дослідникам далеких і не дуже далеких космічних об'єктів. На одному з цих зображень, яке наведене вище, можна побачити останки мертвої зірки, хмари пилу і газу, які в силу подібності їх форми формі людської руки отримали назву "Рука Бога". Другий з знімків демонструє чорні діри, "поховані" в "ковдри" з космічного пилу, і він не так барвистий і цікавий як перший знімок.

"Унікальність телескопа NuSTAR полягає в тому, що він дає нам уявлення космічних об'єктів у світлі високоенергетичного рентгенівського випромінювання, дозволяючи побачити добре вивчені об'єкти і галузі космосу зовсім в іншому світлі" - розповідає Фіона Харрісон (Fiona Harrison), науковий керівник проекту NuSTAR і вчений з Каліфорнійського технологічного інституту в Пасадені.

Нагадаємо нашим читачам, що телескоп NuSTAR був запущений в космос 13 червня 2012 року. Його завданням є дослідження глибин Всесвіту в діапазоні високоенергетичного рентгенівського випромінювання. Телескоп спостерігає за чорними дірами, мертвими і вибухнули зірками та іншими областями космосу в нашій галактиці Чумацького Шляху і за її межами.

На зображенні "Руки Бога" видно туманність, що знаходиться на відстані 17 тисяч світлових років від Землі. Ця туманність є хмарою газоподібної речовини, викинутої в навколишній простір вибухом наднової. Залишок мертвої зірки PSR B1509-58 або B1509, представляє з себе обертове ядро зірки, пульсар, випромінювання якої накачує енергією матерію хмари туманності.

Космический телескоп NuSTAR сделал снимок "Руки Бога"


Власне пульсар має діаметр всього в 19 кілометрів, але він складається з надзвичайно щільної матерії і має величезні запаси енергії. Обертаючись зі швидкістю 7 оборотів в секунду, пульсар вивергає енергію в простір, яка примушує частинки матерії туманності перєїзлучать цю енергію у вигляді рентгенівського випромінювання.

Одна з загадок, яку намагаються відгадати зараз вчені, полягає у формі туманності, навколишнього пульсар. Форма туманності, що нагадує руку, може вийти в результаті взаємодії частинок матерії з магнітними полями пульсара і потоками викидається їм енергії. Але може трапитися і так, що туманність в дійсності має форму, яку можна побачити на знімку. "Ми не знаємо, чи є ця форма руки лише оптичним обманом" - розповідає Хонгджун Ен (Hongjun An), вчений з університету Макгілла, Монреаль, Канада, - "Адже в деяких інших діапазонах електромагнітних хвиль форма туманності більше нагадує стиснутий кулак".

На другому знімку телескопа NuSTAR демонструються надмасивні активні чорні діри, розташовані на відстані до 16 мільярдів світлових років від Землі і знаходяться в добре вивченій області космосу під назвою COSMOS (Cosmic Evolution Survey). Кожна з яскравих точок на цьому знімку - "жирна" чорна діра, розташована в центрі галактики і жадібно поглинає матерію з навколишнього області простору. Рентгенівська обсерваторія Chandra і інші астрономічні інструменти досить добре "проутюжили" цю область космічного простору, але деякі з чорних дір так добре заховані в щільних хмарах пилу і газу, що їх можна побачити тільки в області більш високоенергетичного рентгенівського випромінювання за допомогою телескопа NuSTAR.

|