Menu

Новий космічний телескоп NuSTAR робить свій перший знімок чорної діри.

Новый космический телескоп NuSTAR делает свой первый снимок черной дыры.


Новий космічний телескоп НАСА NuSTAR відкрив свої "рентгенівські очі" для того, що б зробити свої перші знімки самих високоенергетичних космічних об'єктів у Всесвіті. І перше, що потрапило в його очі - це відома вже досить давно чорна діра Cygnus X-1.

Космічна рентгенівська обсерваторія Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR), була відправлена у космос 13 червня цього року. Метою запуску телескопа NuSTAR є вивчення високоенергетичних космічних об'єктів, явищ і процесів, що відбуваються у Всесвіті, і які сильно випромінюють в рентгенівському діапазоні. 21 червня цього року телескоп розгорнув свою 10-метрову антену і наземна команда приступила до етапу перевірки працездатності всіх систем телескопа.

Телескоп вартістю 165 мільйонів доларів, зробив свій перший знімок 28 червня, спрямувавши свій погляд на довколишню чорну діру, яка займається "поїданням" сусідній гігантської зірки. Саме тому чорна діра Cygnus X-1 дуже яскраво світиться в рентгенівському діапазоні.

"Сьогодні ми отримали перші сфокусовані зображення високоенергетичних об'єктів Всесвіту" - розповідає Фіона Харрісон (Fiona Harrison), науковий керівник місії NuSTAR з боку Каліфорнійського технологічного інституту. - "Це нагадує людину з поганим зором, одевшего нові окуляри і побачив навколишній світ в найдрібніших подробицях". Варто відзначити, що саме Фіона Харрісон 15 років тому була основоположником ідеї створення телескопа NuSTAR.

Зображення чорної діри Cygnus X-1 є більш чіткими і мають більш високий дозвіл, ніж знімки цього ж об'єкта, зроблені раніше іншими астрономічними інструментами. Це вже дозволяє вченим сподіватися на те, що за допомогою нового телескопа їм вдасться розглянути у всіх деталях самі таємничі частини Всесвіту і розкрити деякі її таємниці.

Телескоп NuSTAR був розроблений з розрахунком того, що він проведе на орбіті мінімум два роки, роблячи знімки глибин космосу своїм дачиком, який має у 100 разів більшу чутливість і в 10 разів більше дозвіл, ніж існуючі рентгенівські телескопи.

Наступного калібрувальної метою для телескопа NuSTAR стане об'єкт G21.5-0.9, залишки вибуху наднової зірки, яка закінчила свій життєвий цикл кілька тисяч років тому в нашій галактиці Чумацького шляху. Наступною метою буде чорна діра 3C273, розташована на відстані 2 мільярди світлових років, яка в даний час "пожирає" велика кількість матерії з навколишнього простору і яскраво світиться в рентгенівському діапазоні.



|