Menu

В 2013 році в центрі нашої галактики можуть відбутися великі зміни.

В 2013 году в центре нашей галактики могут произойти большие перемены.


Квазари, найяскравіші об'єкти Всесвіту про яких ми знаємо, черпають свою енергію з надмасивних чорних дірок, що розташовуються в центрі більшості галактик. Але не всі галактики здатні "прогодувати" свою чорну діру, тобто забезпечити їй постійний притік матерії. Тому такі чорні діри щодо "тусклы", "безшумні" і не випускають в навколишній простір потужні потоки випромінювання. З-за цього їх дуже важко виявити і практично неможливо спостерігати за процесами, що відбуваються у безпосередній близькості від них. В таку категорію потрапляють і центральна чорна діра нашої власної галактики, Чумацького Шляху, що має назву Sgr A*. Вона слабо випромінює в суб-рентгенівському діапазоні хвиль і її взагалі було б неможливо виявити, не будь вона настільки близька до нас, звичайно, за космічними мірками.

Але незабаром все може кардинально змінитися. Астрономи виявили газова хмара з масою, рівною трьом масам Землі. Це хмара рухається по траєкторії, яка в 2013 році пройде в безпосередній близькості від чорної діри Sgr A*. Коли це станеться, чорна діра Sgr A* отримає несподівану підживлення матерією, що призведе до раптового сильного викиду випромінювання в космічний простір.

Так як чорна діра Sgr A* дуже слабо випромінює і тільки у вузькому діапазоні, то більшу частину того, що відомо астрономам вони дізналися, спостерігаючи на зірками, траєкторії руху яких проходять у близькості від чорної діри. Багато з цих зірок мають ексцентричні орбіти, витягнуті під вплив гравітації чорної діри. За цими зірками і їх траєкторіями періодично спостерігає телескоп Very Large Telescope (VLT) і під час одного з таких оглядів астрономи виявили "щось, рухоме зі швидкістю 1700 км/с прямо до чорної діри Sgr A*".

Подальші спостереження показали, що це "щось" є газовою хмарою. Траєкторія руху цієї хмари не впирається прямо в чорну діру Sgr A*, хмара влітку 2013 року пройде на відстані 36 світлових годин від чорної діри (для порівняння, космічний апарат Voyager 1 зараз перебуває на відстані близько 12 світлових годин від Землі). У результаті впливу гравітації чорної діри Sgr A* газова хмара поступово розганяється, на момент виявлення його швидкість становила 1200 км/с, а за наступні сім років його швидкість майже подвоїлася.

Під впливом гравітації чорної діри газова хмара може розділитися на фрагменти, деякі з яких різко змінила траєкторію і стануть "обідом" для Sgr A*. Інші фрагменти можуть зайняти кругову орбіту навколо чорної діри, але рано чи пізно їх теж чекає доля перших. По мірі наближення хмари до чорної діри-її гравітація розігріє газ до температури вище 106К, що досить "гаряче", що хмара сам початок випромінювати рентгенівські промені і за його метаморфозами можна буде спостерігати із Землі.

Якщо хмара або його фрагменти все-таки досягнуть чорної діри Sgr A*, то це стане дуже серйозним "піротехнічним" космічним подією, при якому в навколишній простір буде викинутий океан енергії. "Ми знаємо про майбутню подію. І, вже повірте, до того моменту більшість "електронних очей" людства будуть дивитися саме в ту сторону" - говорять вчені-астрономи.

Тим часом, якщо в 2012 році не відбудеться обіцяного апокаліпсису, то газова хмара, що наближається до чорної діри Sgr A*, може стати новим прапором для пророків Судного Дня в 2013 році -)).



|