Menu

Телескоп Hubble зробив знімок двох "застуджених" зірок, безперервно "чхають" в навколишній простір

Телескоп Hubble сделал снимок двух "простуженных" звезд, непрерывно "чихающих" в окружающее пространство


Форма хмари матерії, що знаходиться поруч з яскравою зіркою в центрі наведеного тут знімка, створює враження, ніби ця зірка "чхнула" в навколишній її космічний простір. І якщо спостерігати за цією зіркою протягом кількох наступних років, то можна переконатися, що те, що ви бачите, є результатом не одного величезного викиду матерії зірки, це хмара є наслідком майже безперервне низки невеликих і швидких викидів надгарячого і надшвидкого газу, які формують в цій області простору надзвичайно бурхливу навколишнє середовище.

Таке безперервне "чхання" молодої зірки буде тривати до тих пір, поки зірка не скине в простір надлишки міститься в ній матерії, які, стикаючись з оточуючими газовими хмарами сформують навколо зірки космічний об'єкт, відомий під назвою об'єкта Хербига-Аро (Herbig-Haro object), який буде існувати протягом всього декількох тисяч років.

Причиною цих високоенергетичних викидів є магнітні поля формується навколо зірки, а кількість матерії, викинуте в результаті одиничного викиду, перевищує масу нашої планети. Ударні хвилі матерії, мають підковоподібну форму, рухаються зі швидкістю в сотні кілометрів у секунду. Але це явища малого космічного масштабу, ці ударні хвилі не залишають меж туманності, в якому формується молода зірка. Звідси випливає і надзвичайно короткий за космічними масштабами час існування подібних явищ, таку картину можна буде спостерігати в космосі протягом всього декількох тисяч років. Скоро ця зірка перестане "чхати" і "дозріє", перетворившись на стабільну зірку, подібну до нашого Сонця.

Область космосу, яку можна побачити на знімку телескопа Hubble, є батьківщиною декількох цікавих космічних об'єктів. Зірка в центрі знімка - це змінна зірка V633 Cassiopeiae з двома об'єктами Хербига-Аро поруч, HH 161 і HH 164, які формують хмара у формі підкови. Друга зірка, оповита туманністю, що знаходиться трохи лівіше, відома як V376 Cassiopeiae. Це теж молода змінна "чихающая" зірка, тільки вона "застуджена" менш своєї сусідки і тому "чхає" набагато рідше, формуючи об'єкт HH 162. Обидві зірки ще дуже молоді і оточені густим газопиловим хмарою з зоряної матерії, яке утворилося в результаті бурхливих процесів формування цих зірок.

|