Китайські дослідні апарати chang'e-3 і Yu Tu готуються до холодної 14-денний місячної ночі
До цього часу перша китайська місія, в ході якої 14 грудня 2013 року на поверхню Місяця опустилися посадковий модуль chang'e-3 і луноход Yu Tu, просувається повністю згідно з планами, складеними Національним китайським космічним агентством (Chinese National Space Administration, CNSA). Обладнання обох космічних апаратів, пройшов ряд випробувань, зараз функціонує належним чином, а найближчим часом розпочнеться одне з найтяжчих випробувань, випробування холодом 14-добової місячної ночі.
Ніч на Місяці дуже сурова не тільки з-за того, що вона триває два тижні, протягом яких на поверхню не падає ні промінчика сонячного світла. Протягом місячної ночі температура на поверхні Місяця може впасти нижче за позначку в -180 градусів за шкалою Цельсія і таке глибоке охолодження може стати причиною виходу з ладу чутливої електроніки, якою буквально напхані обидва космічних апаратів.
Для того, щоб уникнути можливих пошкоджень від холоду все електронне обладнання китайських дослідницьких апаратів буде переведено в сплячий режим, режим, коли переважна більшість функцій обладнання буде відключено. При цьому, вся електронна начинка космічних апаратів буде споживати лише мінімально допустима кількість електричної енергії з акумуляторів апаратів і радіоізотопних термоелектрогенераторов, енергія з яких буде інтенсивно витрачатися лише на обігрів внутрішнього простору апаратів і підтримки там температури до 40 градусів Цельсія.
Слід зазначити, що устаткування апаратів вже перебувало в сплячому режимі тривалий час під час попереднього жорсткого тесту, який проходив незабаром після посадки апаратів на Місяць, в ході якого була перевірена здатність апаратів переносити вплив прямих сонячних променів. Обидва космічних апарату проходили подібні випробування і на Землі, перебуваючи в спеціальних кліматичних камерах, але випробування в реальних умовах відрізняються від випробувань на Землі, в ході яких було неможливо відтворити всю гаму умов місячної навколишнього середовища.
Єдиний варіант дізнатися те, успішно чи витримає обладнання китайських апаратів випробування місячної ночі, полягає в очікуванні завершення власне місячної ночі. Момент, коли місячна ніч підійде до кінця і сонячних батарей космічних апаратів торкнуться перші промені сонячного світла, відбудеться 12 січня 2014 року. Хочеться сподіватися, що цим апаратам вдасться успішно пережити всі негаразди перебування в несприятливих умовах місячної поверхні і їх подальша робота дозволить людям дізнатися багато нового про найближче до Землі космічному тілі.