Menu

Китайський апарат chang'e-3 здійснив успішну посадку і висадив луноход Yu Tu на поверхню Місяця

Китайский аппарат Chang'e-3 совершил успешную посадку и высадил луноход Yu Tu на поверхность Луны


Після 12-хвилинного маневрування на навколомісячній орбіті посадковий модуль китайського місячного апарату chang'e-3, у вантажному відсіку якого перебував луноход Yu Tu (Нефритовий кролик), почав процедуру посадки на поверхню Місяця, яка була успішно завершена в суботу, 14 грудня 2013 року, о 13:11 за часом Гринвіцького меридіана. Після посадки спусковий модуль встановив комунікаційний з Землею, використовуючи радіохвилі X-діапазону, розгорнув свої сонячні батареї і почав зарядку акумуляторних батарей місяцеходу Yu Tu, який був спущений на поверхню Місяця майже через сім годин після моменту посадки.

Китайский аппарат Chang'e-3 совершил успешную посадку и высадил луноход Yu Tu на поверхность Луны


Спусковий модуль апарату chang'e-3 почав спуск на Місяць, перебуваючи на найнижчій точці її орбіти, на висоті близько 15 кілометрів. За час спуску до висоти 2 км, горизонтальна швидкість апарату щодо поверхні, яка становила 1.71 кілометр в секунду, була погашена до нуля. І на 2-х кілометровій висоті управління спускним модулем було передано "на руки" автоматичної посадкової системи, яка тут же направила апарат курсом за Затока Веселок (Sinus Iridum) без найменшого контролю з боку Землі.

На висоті близько 100 метрів апарат chang'e-3 завис над поверхнею і з допомогою камер і лазерних сканерів ставив тривимірну карту передбачуваного місця посадки, на якій були відзначені всі перешкоди і потенційні загрози, які могли перешкодити вчиненню успішної посадки. Палива, що знаходиться в баках апарату chang'e-3 було достатньо для того, щоб забезпечити зависання апарату протягом 100 секунд часу, а фактично апарат знаходився в нерухомому стані всього протягом 20 секунд.

Китайский аппарат Chang'e-3 совершил успешную посадку и высадил луноход Yu Tu на поверхность Луны


На висоті 30 метрів було скоєно ще одне коротке зависання апарату, в ході якого проводилося уточнення місця посадки. Після остаточного вибору місця посадки, зробленого системою управління в повністю автоматичному режимі, апарат здійснив спуск до висоти 4 метри, відключив реактивні двигуни і "впав" на поверхню, погасивши своїми пружинними "ногами" енергію падіння.

Через деякий час, у 20:35 за часом Гринвіцького меридіана, автоматика модуля chang'e-3 справила спуск спеціальних напрямних, по яких луноход Yu Tu, акумуляторні батареї якого встигли "ввібрати" достатню кількість електричної енергії, успішно скотився на поверхню Місяця, піднявши невелика хмарина місячного пилу, реголіту. Згідно з планами місії луноход Yu Tu, який приводиться в дію виключно за рахунок енергії сонячних променів, буде займатися дослідженнями місячної поверхні протягом трьох місяців, а наукові інструменти на борту посадкового модуля chang'e-3 будуть виконувати дослідження принаймні протягом одного року.

Китайский аппарат Chang'e-3 совершил успешную посадку и высадил луноход Yu Tu на поверхность Луны


Пряма трансляція процедури посадки модуля chang'e-3 на Місяць і висадка на поверхню місяцеходу Yu Tu транслювалися китайським телевізійним каналом CCTV практично в режимі реального часу. Це стало можливим завдяки вкрай короткої затримки поширення радіосигналів між Місяцем і Землею, яка становить менше двох секунд. Така коротка затримка дозволяє, за умови придбання оператором деякого навику, дистанційне керування місяцеходом Yu Tu з Землі за допомогою джойстка та інших елементів управління.

Відділення місяцеходу Yu Tu від посадкового модуля chang'e-3, слідом за процедурою м'якої посадки на поверхню Місяця, є першою посадка космічного апарата на Місяць за останні 37 років. Попередні посадки на Місяць були проведені в рамках американської місії Apollo 17 в 1972 році, і місії Луна-24, виробленої Радянським Союзом у 1976 році.







|