Марсохід Curiosity виробляє 100-тисячний постріл зі своєї лазерної гармати
"Войовничий" марсохід Curiosity, який зараз проводить наукові дослідження поверхні Марса, використовує для цього не тільки камери, маніпулятор, бурильну установку і інші інструменти, що знаходяться в його арсеналі. Цей апарат у своїх дослідженнях також вельми інтенсивно використовує лазерну гармату, яка служить для випаровування деякої кількості марсіанських порід і грунту та проведення їх подальшого хімічного складу. І ось зовсім недавно лазерне зброя марсохода Curiosity зробив "ювілейний" 100-тисячний постріл, про що було оголошено в офіційній заяві НАСА, опублікованому наприкінці минулого тижня.
100-тисячний постріл був зроблений марсоходом по цілі під назвою "Ithaca", яка являє собою вершину скелястих відслонень на поверхні Марса.
Кожен імпульс, що виробляється лазером марсохода, має потужність, порівнянну з потужністю 1 мільйона звичайних електричних лампочок розжарювання. Незважаючи на коротку тривалість цього імпульсу, енергії достатньо для випаровування досить великої частини порід і грунту з відстані 9-10 метрів. Другий імпульс лазерного світла, менш потужний, ніж перший, висвітлює хмара утворився пара, а відбитий при цьому світло потрапляє в приймач високочутливого спектрометра, який, разом з лазером, є частиною наукового інструмент ChemCam, призначеного для визначення хімічного складу марсіанських порід. Чутливість спектрометра ChemCam настільки висока, що він може зареєструвати і виділити світло, відбите будь-яким з елементів періодичної системи.
Роджер Вінс (Roger Wiens), вчений-планетолог з Національної лабораторії Лос-Аламос і науковий керівник групи ChemCam, розповів, що результати, отримані інструментом ChemCam, перевищили всі навіть найсміливіші очікування вчених: "Інформація, яку постачає нас цей інструмент, дозволяє нам глибше зрозуміти будову Червоної Планети. А в сукупності з інформацією, даваемой іншими дев'ятьма науковими інструментами на борту марсохода Curiosity, ця інформація дає вичерпну картину геологічного минулого Марса і процесів, що відбувалися на його поверхні".
Інструментом ChemCam марсохід Curiosity за весь час перебування на Марсі вже зробив масу важливих відкриттів. Самим головним відкриттям стало підтвердження того факту, що Марс мав "вологе" минуле. А нещодавно інструмент ChemCam дозволив вченим з'ясувати, що в кожному кубометрі марсіанського ґрунту міститься до двох відсотків води в зв'язаному стані. Цієї кількості води цілком достатньо для задоволення потреб людей, які в майбутньому будуть жити і працювати на Марсі.
"Апаратна частина ChemCam має ресурс в 1 мільйон пострілів. Зараз ми вичерпали всього десяту частину цього ресурсу, таким чином, у нас з'явиться ще багато даних, отриманих з допомогою цього інструменту, які дозволять зробити масу нових відкриттів і дізнатися багато цікавого про минуле Марса", - додав Роджер Вінс.