Космічний телескоп Hubble виявив п'ять планет, у атмосферах яких знайдені чіткі ознаки наявності води
Вчені-астрономи, що використовують можливості, що надаються обладнанням космічного телескопа Hubble, розробили нову методику вимірювань, що дозволяє їм з досить високою точністю виділяти і досліджувати планети, на яких є вода і на яких може існувати життя. І ця методика тут же принесла перші результати, якими стало виявлення відразу п'яти подібних планет Юпітера, в атмосферах яких присутні чіткі ознаки наявності води. А подальші вимірювання, проведені в інфрачервоному діапазоні світла групою вчених з університету Меріленда, дозволили більш точно визначити природу атмосфер цих планет.
"Розроблена нами методика дозволяє з досить високою точністю визначити, скільки води присутня в атмосферах далеких екзопланет різних типів" - розповідає Аві Манделл (Avi Mandell), вчений-планетолог з Центру космічних польотів НАСА імені Годдарда NASA Goddard Space Flight Center), - "Більш того, за допомогою нашої методики ми можемо вияснити деякі особливості умов навколишнього середовища на цих планетах, наприклад, наскільки вони гарячі або холодні".
П'ять виявлених телескопом Hubble планет отримали назви WASP-17b, HD209458b, WASP-12b, WASP-19b і XO-1b. Кожна з цих планет обертається навколо своєї власної зірки і всі вони мають різний набір умов навколишнього середовища на їх поверхні. В атмосферах планет WASP-17b і HD209458b зареєстровані найсильніші сигнали спектральних ліній води, а у решти трьох ці сигнали більш слабкі, але вчені впевнені в тому, що їх джерелом є саме вода, а не інші хімічні елементи та сполуки. На жаль, всі п'ять виявлених планет є величезними планетами класу "гарячий Юпітер", тому про існування життя на їх поверхні не може йти ніякої мови.
Використовується вченими методика полягає у відносно тривалій зйомці далеких планетарних систем за допомогою камери телескопа Hubble Wild Field Camera 3. Саме ця камера здатна забезпечити проведення найбільш чутливих і точних вимірювань світла центральної зірки, системи, що проходить крізь шар атмосфери планети, яка в більшості випадків є непрозорою для світла видимого діапазону.
Слід зауважити, що це відкриття, зроблене телескопом Hubble, є не самим цікавим і дивним відкриттям в цьому році. Самим вражаючим відкриттям цього року, безумовно, можна вважати планету HD 189733b, синьо-блакитну "мармурову" планету, дуже схожу на увазі на Землю, яка була виявлена в червні місяці. І не тільки колір цієї планети робить планету HD 189733b предметом підвищеного інтересу, в її атмосфері дмуть ураганні вітри, що досягають швидкості понад 7000 кілометрів на годину, там йдуть дощі з розплавленого рідкого скла, а температура на поверхні досягає позначки в 1000 градусів за шкалою Цельсія.