Китай здійснює успішний запуску місії chang'e-3, апарат якої 14 грудня здійснить посадку на поверхню Місяця
Китайське космічне агентство здійснило успішний запуск місії chang'e-3, кінцевою метою якої є посадка на поверхню Місяця космічного апарату, який доставить туди автоматичний апарат-місяцехід. Ця пара дослідницьких апаратів забезпечена сім'ю науковими інструментами, призначеними для спостережень за космосом і збору даних на місячній поверхні. Запуск ракети-носія Long March 3B було здійснено в неділю, 1 грудня 2013 року, о 17:30 за часом Гринвіцького меридіана, а ракета стартувала з майданчика LC2 Launch Complex Центру запуску супутників Січан (Xichang Satellite Launch Center), розташованого на південному заході Китаю.
В даний час ракета-носій Long March 3B є найпотужнішою ракетою, наявної в розпорядженні Китаю, її назву вибрано в відповідності з назвою національної китайської місячної програми "Long March to the Moon", яка була прийнята і почала реалізовуватися в 1998 році. Місія chang'e-3 є частиною національного китайського проекту "Project chang'e", який був офіційно розпочатий в 2004 році і отримав свою назву на честь китайської богині, яка полетіла на Місяць. До останнього моменту в рамках проекту chang'e було вироблено два успішних запуску місячних орбітальних апаратів, перший був запущений в 2007 році, а другий - в 2010. Третя місія chang'e стане першою китайської місячної місії, в ході якої буде здійснено посадка на поверхню космічного апарата та дослідження ділянки поверхні Місяця за допомогою автоматичного апарату-місяцехода.
Спусковий модуль місії chang'e-3 забезпечений радіоізотопного термоелектричним генератором (radioisotope thermoelectric generator, RTG), який останнім часом є стандартом де-факто для джерел енергії, що використовуються для місій в далекому космосі. Цей генератор перетворює теплову енергію, що виділяється радіоактивним плутонієм-238 в електричну енергію і забезпечує вироблення, нехай невеликого, але постійного і стабільного протягом тривалого часу кількості енергії.
Апарат-місяцехід, який має назву Yutu, що в перекладі означає "Нефритовий Кролик", працює виключно за рахунок сонячної енергії. Луноход Yutu має шість незалежних коліс і використовує систему підвіски, схожу з системами, встановленими на апаратах НАСА MER і Curiosity. Цей апарат виконає самостійно дослідження досить великій площі місячної поверхні навколо місця посадки в районі кратера Затока Веселок (Sinus Iridium). Луноход Yutu з допомогою своєї бурової установки поглибиться в поверхню і візьме зразки місячних порід. Окрім цього він несе на собі радарну установку, рентгенівський спектрометр, альфа-спектрометр і інфрачервоний спектрометр, інструменти, які дозволять вченим заглянути трохи глибше поверхні Місяця.
Крім всього цього місія chang'e-3 доставить на поверхню Місяця ультрафіолетовий телескоп, який буде спостерігати за далекими галактиками та іншими космічними об'єктами. Камери, встановлені на посадковому модулі і на місяцехід місії chang'e-3, будуть постійно передавати на Землю високоякісні знімки і відео в режимі реального часу.
Якщо хід місії chang'e-3 буде йти згідно з наміченим планам, то посадка космічного апарата на поверхню Місяця буде проведено 14 грудня 2013 року.