Menu

Марсохід Curiosity припиняє всю свою діяльність із-за проблем електричного характеру

Марсоход Curiosity приостанавливает всю свою деятельность из-за проблем электрического характера


Робота дослідницьких апаратів біля і на поверхні інших планет ускладнена тим, що в разі виникнення будь-якої несправності в радіусі кількох мільйонів кілометрів не знайдеться жодного механіка або електрика, здатного усунути цю несправність. Єдиним доступним способом усунення несправностей будь-якого характеру є дистанційне виявлення причин їх виникнення і відключення вийшли з ладу вузлів і деталей. В минулу неділю марсохід Curiosity потрапив у подібну ситуацію, пов'язану з неполадками в його системі електропостачання, що змусило перервати процес пересувань марсохода і виконання ним наукових дослідницьких операцій.

17 листопада, в 456-й марсіанський день (сол) перебування Curiosity на поверхні Червоної Планети, всі фахівці місії Curiosity були приведені в стан "тривоги" з-за різких змін в напрузі електричного потенціалу між шасі космічного апарата і його головної енергетичної магістраллю, 32-вольтової шиною, за якою електрична енергія розподіляється по всіх вузлах марсохода. Незважаючи на серйозність цієї проблеми, що вимагає ретельного її вивчення інженерами і пошуків причин її виникнення, це є не першим випадком виникнення проблем подібного роду. Але найголовніше полягає в тому, що ця проблема привела до перекладу апарату в безпечний режим, що залишило інженерам місії більше свободи і простору для здійснення "маневрів".

"У нас немає ніяких причин вважати, що ця несправність якимось чином пов'язана з неполадками оновлення програмного забезпечення і перезавантаженнями бортового комп'ютера марсохода, які мали місце на початку цього місяця" - пишуть представники Лабораторії НАСА з вивчення реактивного руху (NASA Jet Propulsion Laboratory) в офіційній заяві, - "У даний час марсохід стабільний і здатний повністю продовжувати виконання покладених на нього функцій. Але ми вирішили перестрахуватися і припинити всю діяльність апарату для виявлення причин несправності, яка може бути наслідком "м'якого" короткого замикання".

Під терміном "коротке замикання" більшість людей увазі випадок, коли два оголені дроти стикаються один з одним, що призводить до виникнення електричної дуги, вибухів, займань та інших "захоплюючих" ефектів. Але є і "м'який" варіант короткого замикання, коли деяка кількість електричного струму, що тече через матеріал, що має електричну провідність і досить велике електричне опір. Ефекти від "м'якого" короткого замикання не настільки руйнівні, як у випадку звичайного короткого замикання, і в більшості випадків проявляються у вигляді витоків енергії, які знижують електричну потужність, яка доступна для витрачання вузлами і компонентами космічного апарату. На щастя, марсохід Curiosity є наднадійним апаратом, в конструкції якого інженери заклали деяку надмірність. Ця надмірність відноситься і до енергетичної системи апарату, витоки якої до якогось рівня не повинні позначатися на його працездатності.

Незабаром після моменту посадки марсохода Curiosity в районі кратера Гейла 6 серпня 2012 року, інженери зареєстрували перше "м'яке" коротке замикання в його енергетичної системи. Воно проявилося зниженням електричного потенціалу між магістраллю і шасі апарату з 16 до 11 Вольт. Таке зниження не є критичним, марсохід може нормально діяти незважаючи навіть на втрату 5 Вольт потенціалу. Інженери пов'язують перше "м'яке" коротке замикання з детонаторами вибухають болтів, які з'єднували корпус марсохода з елементами посадкової системи "SkyCrane". Причина "недільного" короткого замикання поки ще не встановлена, і інженери займаються пошуками того, що могло викликати зниження потенціалу енергетичної магістралі з 11 до 4 Вольт.

Незважаючи на те, що марсохід Curiosity може продовжувати роботу і з такою несправністю на борту, інженери місії призупинили всю його діяльність і відключили всі основні споживачі електричної енергії, що має допомогти у визначенні причин виникнення несправності пошуку методів її усунення.

|