Космічний телескоп Hubble виявив незвичайну шестихвостую "комету"
Космічний телескоп Hubble за всю свою історію побачив у космосі безліч незвичайних і дивних речей. Але те, про що піде мова нижче, можливо, є одним з найбільш дивних об'єктів, які потрапляли в поле зору космічного телескопа. Що це? Шестихвостая комета, астероїд або космічний корабель прибульців з далекої частини нашого Всесвіту?
Цей незвичайний об'єкт, що отримав назву P/2013 P5, був виявлений в серпні місяці цього року телескопом Pan-STARRS 1 на Гаваях, його незвичайна форма привела в замішання і збила з пантелику вчених-астрономів, які намагалися розібратися зі знімком. Все, що вони могли побачити на цьому знімку, виглядало як нечітка крапля, яка не має певних обрисів. Після цього, використовуючи міць космічного телескопа Hubble, вченим вдалося отримати 10 і 23 вересня два знімки об'єкта P/2013 P5, на якому виявився многохвостый об'єкт, в чомусь нагадує комету.
При детальному розгляді отриманих знімків виявилося, що у об'єкта P/2013 P5 є кілька струменів, джетів з газу і пилу, вивергає в різних напрямках, як спиці, що розходяться з центру велосипедного колеса. "Вся ця структура розгойдується і обертається навколо центру об'єкта" - написали дослідники у випуску новин космічного телескопа Hubble, - "Така поведінка кардинально відрізняється від типового поведінки комет і ще більшою мірою відрізняється від поведінки астероїдів".
"Ми були буквально приголомшені, коли ми побачили метаморфози об'єкта P/2013 P5" - розповідає Девід Джьюитт (David Jewitt), провідний дослідник з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, - "Нас повністю застало зненацька те, що форма хвостів цього об'єкта повністю змінилася всього за 13 днів. З-за цього ми навіть не могли і припустити, що ми дивимося на астероїд".
Пояс астероїдів, розташований між орбітами Марса і Юпітера, є "батьківщиною" величезної кількості астероїдів, "тиняються" по просторах Сонячної системи. Ці астероїди, які перебували спочатку в нерухомому стані, поступово починають рухатися за рахунок теплової енергії сонячного випромінювання, в чому вони схожі на своїх кузенів - на комети. Звичайно, щільність енергії сонячного випромінювання за орбітою Марса вже вкрай мала, але тривале перебування в поясі астероїдів за орбітою Марса, дозволяє проявитися так званого ефекту Ярковського.
Нерівномірний нагрів поверхні астероїда протягом тривалого часу може змусити астероїд обертатися навколо своєї осі. Фотони сонячного світла, що падає на освітлювану бік астероїда, передають астероїду свій, нехай і вкрай слабкий, момент кінетичної енергії. Протягом тривалого часу цей момент накопичується і астероїд починає повільно обертатися. Ще більше прискорюють обертання астероїда фотони інфрачервоного світла, що випромінює в космос нагрітою стороною астероїда. І за тривалі проміжки часу, від тисяч до мільйонів років, обертання астероїдів може збільшитися до значних швидкостей.
Вчені, створивши математичну модель астероїда P/2013 P5, визначили, що його газові і пилові хвости можуть бути результатами імпульсних "викидів" матерії в навколишній простір, які відбуваються під впливом відцентрових сил, а витягнуту форму цих хвостах надає сонячний вітер і сонячне світло, які продовжують розганяти обертання астероїда.
За попередніми розрахунками, космічний "булижник" P/2013 P5, розміром всього в 240 метрів, втратив від 100 до 1000 тонн пилу, крихітну частину від його загальної маси. І хоча обертаються газопилові джети є найкращим поясненням спостережуваних явищ, вченим потрібні додаткові спостереження для підтвердження того, що ці струмені пилу і газів вивергаються з "екваторіальних" областей астероїда.
"В астрономії завжди трапляється так, що варто знайти лише одне унікальне явище, як тут же знаходиться безліч схожих явищ і в інших областях космосу" - розповів Девід Джьюитт, - "Саме тому ми вважаємо, що астероїд P/2013 P5 є лише першим з унікальних космічних об'єктів подібного класу, які нам ще належить виявити і вивчити".