Menu

DLNA: обладнання для перегляду фільмів у будь-якій точці квартири.

DLNA: ПО и оборудование для просмотра фильмов в любой точке квартиры.

Якщо хто не в курсі, жити стало краще і в чому-то навіть веселіше. І наявність у будинку декількох комп'ютерів, ноутбуків, нетбуків, неттоп, телевізорів, медиаплейеров, ігрових консолей, всіляких смартфонів і інших гаджетів вже не виглядає щось екстраординарним.

Зрозуміло, кожен власник такого багатства не чахне над ним безглуздо, а прагне використовувати його для свого задоволення на всі 100%. А оскільки головним мистецтвом для нашої людини давно є кіно (чим дебильнее - тим популярнішими), то саме з проблемою його перегляду в будь-якій точці своєї квартири або дачі і намагається розібратися в першу чергу типовий користувач. Одночасно вирішуючи ще й задачку перманентного доступу до своєї многогигабайтной музичної колекції, не влезающей цілком у пам'ять жодного комунікатора або плеєра. І ось тут і починається головна веселуха.

Так, можна поділитися деякими з мережі жорсткий диск свого основного комп'ютера, щоб всі інші ПК домашньої локалки мали б якусь централізовану базу з фільмами, музикою, електронними книгами, фотографіями - словом, усім тим, до чого ми зазвичай хочемо отримати легкий доступ з будь-якого місця квартири і з будь-якого наявного у нас пристрою. Але як раз останнє бажання задовольнити в даному випадку не вийде. Комп'ютери-то доступ отримають, але у нас ще є пара телевізорів, ігрова приставка, комунікатор з ними як бути? “Самбу” підтримують далеко не всі побутові прилади. Та й слухати весь час шум від виділеного під таку шару потужного ПК не дуже хочеться.

Дещо де якісь милиці пристосувати, звичайно, можна. Зокрема, до гаджетів, що допускає установку стороннього пз. Так, навіть iPhone/iPod Touch можна навчити працювати з “виндовыми” кулями з допомогою програм типу SMB Lite, SMB Doc, SMB Music, якщо вже наявний посередник у вигляді iTunes щось не влаштовує. (Або навіть ще й сам iPhone перетворити в мережевий диск за допомогою утиліти Flash Files.)

DLNA: ПО и оборудование для просмотра фильмов в любой точке квартиры.

Для комунікатора на Android теж можна щось придумати, прикрутивши CifsManager. У випадку з Symbian це буде вже утиліта типу SMB4S60. А ось в Windows Mobile 6.1 все і так добре працює через майже штатний Resco Explorer, так і звичайний Провідник може бачити мережеві папки (нова Windows Phone 7 файлового менеджера взагалі не має).

DLNA: ПО и оборудование для просмотра фильмов в любой точке квартиры.

Але в будь-якому разі чим більше в будинку з'являється різнотипних пристроїв, тим більше програм під кожне пристрій треба тримати постійно запущеними на сервері, тим більше зайвого софту, крім звичайних плеєрів, треба ставити на гаджети, тим більше плутанини з їх установкою і налаштуванням, тим кривее все це буде працювати. В ідеалі хотілося б мати щось більш універсальний, ніж набір з iTunes-подібних програм для кожного нового пристрою. Та й самі важливі пристрої все одно виявляться не охоплені - телевізор ви ніяк не “проклеїте”, щоб він побачив розшарені папки. Так що краще піти іншим шляхом.

Починати рішення нашої задачі найкраще з організації NAS - мережевого централізованого сховища медіаданих. Сучасні спеціалізовані пристрої такого типу (від Synology, QNAP і т. д.) дозволяють встановлювати в них майже будь-яку кількість дисків, при цьому практично неслышимы, надійні, дуже малі, споживають менше електроенергії і можуть працювати цілодобово і майже непомітно для користувача і його домочадців.

DLNA: ПО и оборудование для просмотра фильмов в любой точке квартиры.

Але найголовніше - такий пристрій зазвичай володіє підтримкою DLNA/UPnP - того самого шуканого універсального стандарту (далеко не ідеально працює, але все-таки досить розповсюдженого), вже досить давно підтримуваного більш-менш пристойними телевізорами, ігровими приставками, медиаплейерами, а тепер і комунікаторами. Відповідно, забезпечується досить простий доступ до медіатеки максимально широкої номенклатури домашніх девайсів. Звичайний ПК або, скажімо, старий непотрібний ноутбук, а краще маленький неттоп теж можна перетворити в саморобний NAS з підтримкою DLNA (і про це ми ще поговоримо), але це вже буде не настільки витончено і зазвичай більш шумно, хоча цей варіант теж має свої важливі плюси.

DLNA: ПО и оборудование для просмотра фильмов в любой точке квартиры.

Нарешті, робота з сервером через елементарне меню DLNA-пристроїв не вимагає метушні з програмами або якихось особливих комп'ютерних знань, це набагато простіше і безпечніше, ніж подорож по расшаренным папок, так що довірити її можна навіть дитині з його Xbox.

NAS
У випадку з грамотно обраним NAS (або медіаплейєром з функцією NAS) проблем з його налаштуванням не повинно бути (будемо вважати, що в надійно працює мережа, наприклад бездротову, всі ваші домашні та мобільні пристрої, аж до телевізорів, вже об'єднані). Ось, наприклад, як це виглядає в відмінно підходить для дому недорогому Synology DS110j. В Панелі керування пристрою, в розділі “Сервер мультимедіа” ставите всього лише одну галочку - “Увімкнути сервер мультимедіа DLNA/UPnP», після чого ставите у автоматично створені на NAS папки Music, Photo і Video відповідний мультимедійний контент.

Можна навіть зробити так, щоб вбудований torrent-клієнт Synology качав нові фільми прямо у Video, а музику направляти відразу в Music. У результаті вся ця розважалiвка буде в будь-який момент доступна будь-якому вашому пристрою, здатного працювати з DLNA, зрозуміло, без якого-або участі штатного десктопа, без нудною синхронізації або перекопирования.

Втім, для роботи безпосередньо з сучасними комунікаторами тут передбачено ще дещо. Так, щоб iPhone/iPod/iPad могли працювати з NAS прямо через звичайний iTunes, можна включити на Synology сервіс iTunes, в цьому випадку папки Music, Photo і Video будуть доступні ще і всім клієнтам iTunes.

Ще один варіант - задіяти додатково сервіс Audio Station, тоді музика і інтернет-радіо будуть передаватися потоком на iPod, Android (на них треба буде встановити відповідний додаток - DS audio) або будь-який інший пристрій, на якому можна запустити більш-менш пристойний веб-браузер. Втім, це знову зайві програми, від яких ми спочатку хотіли позбутися, так що вирішуйте самі, що вам зручніше. Принаймні, спеціалізований NAS включення цих сервісів сильно не навантажує і глюків не викликає.

МОБІЛЬНІ КЛІЄНТИ

Таким чином, після запуску сервера DLNA (а в домашній мережі таких може бути декілька, більше того - ви можете використовувати відкриті сервери ще і приятелів по мережі домовик або міський) залишилося тільки налагодити роботу клієнтів. І найгірше тут йдуть справи з комунікаторами, на яких до останнього моменту нормальній роботі з DLNA уваги практично не приділялося.

DLNA: ПО и оборудование для просмотра фильмов в любой точке квартиры.

При використанні iPhone і йому подібних пристроїв від Apple все йде, мабуть, найкраще. По-перше, як ми вже переконалися вище, ЗА сучасних NAS вже заточений під роботу з цими модними комунікаторами, так що ви можете працювати з сервером навіть минаючи DLNA, а просто через добре вивчену службу iTunes. Якщо ж встановіть додаток PlugPlayer, то отримаєте повний доступ по DLNA.

Цей програвач, наприклад, дозволяє управляти з iPhone відтворенням музики на iPod або іншому воспроизводящем пристрої (до речі, це одна з принад DLNA - управління відтворенням на інших пристроях). Ця програма multi -, і вже є її версія під Android, так що і з цими гаджетами проблема вирішена, плюс до всього існують і інші плеєри і утиліти з підтримкою DLNA, що дозволяють відтворювати медіаконтент, керувати іншими DLNA-пристроями в мережі або робити з гаджета DLNA-сервер.
Ось приблизний перелік DLNA-сумісних програм для iPhone/iPad/iPod:
- AirPlayer (edavs.com) - аудіо-, відео-, фотоплейер.
- media:connect (personasoftware.com) - DLNA/UPnP AV-плейер, сервер, пульт управління, рендерер (тобто чисто відтворюючий клієнт, керований ззовні) і даунлоадер.
- SongBook (bookshelfapps.com) - пульт управління.
- PlugPlayer (plugplayer.com) - клієнт UPnP, рендерер і пульт управління.
- AdoubleU IntelligentShare UPnP AV Renderer (adoubleu.de) - рендерер.
- AdoubleU ItunesDB UPnP AV Server (adoubleu.de) - сервер.
- iMediaShare (imediashare.bianor.com) - сервер.
- NasViP (hurry-its.com/wordpress/?page_id=112) - UPnP-клієнт.
- Media Link Player Lite (alpha.co.jp/dlna/mlplayer/en) - плейер, контролер, сервер.
- UPnP (Peek home.btconnect.com/mjdservices) - плеєр.

Для платформи Android список DLNA-програм поки трохи менше:

- PlugPlayer (plugplayer.com) - клієнт UPnP, Media Renderer і пульт управління.
- AndroMote (andromote.de) - контролер і плеєр.
- iMediaShare (bianor.com/ims) - сервер.
- TwonkyServer mobile (twonkymedia.com) - сервер.
- UPnPlay (appbrain.com/app/cx.hoohol.silanoid) - плеєр і контролер.

Зверніть увагу, що функції контролера і сервера також досить важливі, оскільки, по-перше, дозволяють прямо з комунікатора керувати процесом відтворення на телевізорах і інших прикінцевих пристроях, що відносяться до класу Media Renderer, тобто вміють лише програвати те, що на них спрямовують. А по-друге, це дозволяє, зокрема, безпосередньо з айфона швидко виводити на екран телевізора тільки що зроблені фотографії, що дуже зручно.

У багатьох сучасних телефонах з Symbian підтримка DLNA вже є спочатку. Це такі апарати, як, наприклад, Nokia N82, N95, N78, E72, N97, 5630, Samsung i8910, в яких присутній як клієнт DLNA, так і сервер, а також Sony Ericsson Vivaz і Vivaz Pro, де є тільки DLNA-сервер. Не все ідеально, наприклад можуть бути проблеми з кирилицею, але більш просунутих сторонніх плеєрів для Symbian ми поки не знайшли, на жаль.

У Windows Mobile 6 ситуація ще веселіше. Там все дуже добре з доступом до “виндовым” расшаренным папок і набагато гірше з підтримкою DLNA в популярних плеєри. Точніше навіть, ні один популярний медиаплейер з DLNA поки просто не працює (хоча дещо де, наприклад в CorePlayer, і заявляється підтримка в майбутніх версіях, але у зв'язку з переходом на Windows Phone 7 в це вже мало віриться). По суті, більш-менш адекватних варіантів тут тільки два - аудіоплеєри LobsterTunes UPnP MP3 Player (lobstertunes.com) і більш відомий Pocket Player (conduits.com), і вони дійсно дозволяють слухати музику прямо з DLNA-сервера (а Pocket Player і сам може бути сервером і контролером).

Але в цілому - нічого особливого. Так що якщо ви звикли, скажімо, до PocketMusic, то на Windows Mobile 6 краще, напевно, обійтися без DLNA, працюючи з медіатекою просто через SMB-протокол (тобто розшарені папки). Принаймні, це не вимагає ніяких додаткових рухів і програм на стороні сервера. Та й відео через DLNA ви тут ніяк не подивіться - відповідного видеоплейера просто немає. Хіба що існує ще програма-контролер - KinskyPda (oss.linn.co.uk/trac/wiki/KinskyPda), з її допомогою можна спробувати управляти відтворенням на інших DLNA-девайсах зі свого комунікатора. Хоч щось. (Втім, є ще програми Nero Mobile і Rudeo Play & Control, але перша - повний відстій, а другу знайти у вільному плаванні” нереально.)

І навіть в новітній Windows Phone 7 ситуація більш ніж далека від ідеалу - там немає нормального файлового менеджера (навіть файли через Bluetooth на телефон з WP7 передати не можна), мультимедіа працює тільки через Zune, DLNA-сервери не відкриваються, але зате з допомогою програми Play To можна легко направляти на DLNA-телевізор або Windows Media Player з Windows 7 тільки що відзняті фотографії, музику і відео (треба тільки в плеєрі поставити прапор “Потік” - “Дозволити віддалене керування програвачем”).

ТЕЛЕВІЗОРИ, МЕДИАПЛЕЙЕРЫ І ІГРОВІ ПРИСТАВКИ

DLNA: ПО и оборудование для просмотра фильмов в любой точке квартиры.

 З подібними пристроями все набагато простіше: вони або підтримують DLNA, або ні. Або добре працюють з вашим DLNA-сервером, або погано. Чи розуміють той чи інший кодек, або ні. Наприклад, багато пристрої, знову ж, не люблять російських доменів медіафайлів. І тут вже нічого не вдієш. Деколи простіше перейменувати всі латиницею.

DLNA: ПО и оборудование для просмотра фильмов в любой точке квартиры.

Так що у випадку проблем з “залізними” клієнтами ви навряд чи то зможете зробити з пристроєм самостійно. Все, що вам залишається (якщо не вважати купівлі іншого пристрою) або шукати в інтернеті, як оновити прошивку вашого телевізора (може бути, там будуть усунені якісь глюки, у тому числі й щодо DLNA-клієнта), або спробувати інший, більш просунутий сервер, якщо є така можливість - нерідко це виявляється дієвим.

Так що найголовніше тут не софт або налаштування, а етап купівлі пристрою, який ви будете використовувати як головне у вашій мультимедиасети. Бажано хоча б заздалегідь зрозуміти, що ваш телевізор здатний відтворювати спочатку, а що ні. На жаль, підтримка нових форматів файлів вкрай рідко з'являється в оновлення прошивок. Наприклад, популярні телевізор Philips починаючи з модельного ряду 2010 року мають цілком прийнятний плеєр, що підтримує чимало форматів:

Відео AVI (*.avi): MPEG-4 SP, MPEG-4 ASP, MPEG-4 Part 2;
MPEG video (*.mpg, *.mpeg, *.vob, *.ts): MPEG-1, MPEG-2;
Відеофайли MPEG-4 (*.mp4): MPEG-4 AVC (H.264, L2-CIF), MPEG-4 AVC (H.264, L4-HD), MPEG-4 Part 2;
Відеофайли MKV (*.mkv): HD H264;
Аудіофайли AVI (*.avi): AC3, MPEG-1 L3, MPEG L2, AAC_ADTS, AAC_ISO;
MPEG audio (*.mp2, *.mp3, *.mpg, *.mpeg, *.vob): MPEG-1 Layer 2, MPEG-2 Layer 2, AC3;
MPEG-4 аудіо (*.mp4): AAC-LC, AAC-HE, AC3, AAC_ADTS, AAC_ISO, HE-AAC (v1, v2);
Аудіофайли MKV (*.mkv): HE AAC, AC3.

Але і тут, як бачите, список не повний, наприклад, взагалі немає підтримки кодека VC-1, не працюють субтитри, не можна перемикнути аудіодоріжку і ще дещо дрібниці. Так що про варіант прямого відтворення відео на телевізорі прямо з ПК по HDMI (хоча б з подовжувачем, кажуть, цілком непогано працюють навіть кабелі на 15 метрів) зовсім вже не можна забувати. Дізнатися всі можливості і косяки свого майбутнього телевізора можна стандартним методом - за допомогою інтернету і його численних форумів. Втім, навіть якщо у вас старий телевізор, який мало що вміє використовувати його на 200% можна, якщо передати частину роботи на стороні сервера.

КОМП'ЮТЕРИ

Наявність DLNA-клієнта на звичайному комп'ютері набагато менш актуальна, ніж у телевізорі, оскільки ПК може отримати доступ до ресурсів медіасервера практично будь-яким зручним для вас способом. Навіть у Медіацентрі Windows з Windows 7, хоч і можна працювати з DLNA, тим не менш зручніше просто додавати ті або інші розшарені папки в медіатеку, якщо є така можливість. Проте хоч би знати, який плеєр може працювати з DLNA, треба, оскільки це дає можливість відтворювати на ПК мультимедіа не тільки з іншого ПК або NAS, але, наприклад, з мобільного - часто це виявляється швидше і зручніше, ніж копіювати фотографії туди-сюди між комп'ютерами.

Серед DLNA-клієнтів під Windows можна виділити такі відомі програми, як PowerDVD (cyberlink.com), foobar2000 (працює через плагін Foo_UPnP, foobar2000.org), WinDVD (corel.com), Musicmatch Jukebox (musicmatch-jukebox.com), Nero MediaHome (nero.com), нарешті, Windows Media Player 12 і Windows Media Center (великий список знайдете у “Вікіпедії” -en.wikipedia.org/wiki/List_of_UPnP_AV_media_servers_and_clients, там же клієнти під Mac OS X і Linux).

Найбільш зручні і функціональні ж, мабуть, PowerDVD і Windows Media Player 12. Обидві ці програми добре бачать DLNA-ресурси, дозволяють створювати плейлисти, розуміють основні формати файлів. У Windows Media Player 12 Є навіть дуже зручна функція Play To, що дозволяє направляти відтворення на потрібне кінцевий пристрій. Хоча до функціоналу KMPlayer їм все ж далеко - шкода, що до нього DLNA поки не прикрутили.

Деякі з таких програм можуть працювати одночасно і як DLNA-сервер, але якщо є така потреба, то в якості сервера краще вибрати все-таки щось більш спеціалізоване - наприклад, надзвичайно вдалий вітчизняний “Домашній медіасервер (UPnP)” (homemediaserver.ru), який багато хто сьогодні вважають кращим. Головна перевага такого рішення - можливість переконвертірованія вихідних медіафайлів у формати, зрозумілі оконечными відтворюють пристроями (той же VC-1 в MPEG-2).

Конвертація здійснюється на льоту, так що подібний сервер найкраще ставити на досить потужний ПК. Плюс до всього програма дозволяє перетворювати формат кадру відеофайлів згідно формату екрану телевізора, а також дає можливість вибору аудіодоріжки, вміє “піднімати” SD-відео до Full HD.

Звісно, жоден DLNA-сервер, вбудований в NAS, не зрівняється за функціоналом з такою програмою, тому вам доведеться вирішувати, що вам більше підходить - невеликий, зручний, дуже дешевий, тихо і цілодобово працюючий без потреби в обслуговуванні спеціалізований NAS (зазвичай це маленька коробочка з линуксовым міні-комп'ютером, керованим по веб інтерфейсу) або ж спеціально виділений під NAS комп'ютер, наприклад на базі потужного неттопа.

Як бачите, останній варіант також досить непоганий. Тим більше що DLNA-серверів під Windows, Linux і Mac OS X створено дуже багато, серед найбільш популярних можна назвати ще TwonkyManager (twonkyvision.de, вбудовується в NAS від QNAP), J. River Media Center (jriver.com) і Orb (orb.com).

DLNA: ПО и оборудование для просмотра фильмов в любой точке квартиры.

Ось, мабуть, і все - асортимент програм для організації домашньої DLNA-мережі більш-менш зрозумілий, загальна схема також ясна. Якщо ж занурюватися у все це ще глибше, то, за великим рахунком, буде потрібно ще за однією такою ж статті, присвяченій роботі і налаштування кожного типу пристрою в DLNA-мережі. Так що ми до цієї теми, мабуть, ще не раз повернемося.

Можливі проблеми
Робота DLNA заснована на стандарті UPnP, коли-те являвшемся однією з потенційних дірок в безпеці-Windows систем, внаслідок чого багато користувачів або повністю заборонили роботу UPnP на своїх комп'ютерах, або блокують його з допомогою фаєрвол. Таким чином, при організації DLNA необхідно переконатися, що підтримка UPnP дозволена на всіх пристроях - починаючи з бездротового маршрутизатора і закінчуючи всіма задіяними ПК. Про те, як включити і налаштувати UPnP, ми вже дуже докладно писали - upspecial.ru/o-polze-upnp.html. На всяк випадок варто мати під рукою утиліти UPnP Test Program (UPNPTest2 zultrax.com/forward-port/upnp.htm), вони дозволять легко протестувати роботу UPnP і підкажуть, внаслідок чого виникли проблеми.

Також треба пам ’ ятати, що далеко не всі DLNA-програми, DLNA-сервери, DLNA-пристрої і DLNA-контролери нормально функціонують у зв'язці один з одним. При виникненні яких-то збоїв завжди варто спробувати інший DLNA-клієнт або поекспериментувати з іншим сервером, якщо це можливо. І ще один момент - налаштування бездротового маршрутизатора може бути параметр, який забороняє бездротовим клієнтам “бачити” один одного (WLAN Partition в роутерах D-Link) - його треба відключити, щоб всі прилади й комп ’ ютери в домашній мережі могли без проблем отримувати доступ до DLNA-ресурсів один одного.

DLNA: ПО и оборудование для просмотра фильмов в любой точке квартиры.

Підтримуються Windows 7 профілі DLNA

  • Digital Media Player (цифровий програвач) - DMP, пристрій у цій ролі знаходить медіаконтент на медиасерверах і забезпечує його відтворення, а також можливості перетворення. WMP і WMC виступають в цій ролі, коли переглядають вміст загальнодоступною медіатеки.
  • Digital Media Renderer (цифровий перетворювач) - DMR, в цій ролі пристрій відтворює медіаконтент, що надійшов з медиаконтроллера, який знаходить цей контент на медиасервере. WMP виступає в цій ролі, коли налаштований для віддаленого управління.
  • Digital Media Server (медіасервер) - DMS, в цій ролі пристрій зберігає медіаконтент і надає його DMP і DMR. При включеному потоковому відтворенні Windows працює як медіасервер.
  • Digital Media Controller (медиаконтроллер) - DMC, в цій ролі пристрій знаходить медіаконтент на медиасервере і відтворює його на DMR. Функція “Play To” для WMP і Windows Еxplorer запускає DMC для контролю за відтворенням.

 Цитати:

DLNA - галузевий стандарт потокового передавання медіаданих, підтримуваний Digital Living Network Alliance

DLNA - клієнт-серверна технологія, підтримувана багатьма побутовими приладами: телевізори, музичні центри, ігровими консолями, фоторамками, комунікаторами

Вже існують пристрої, що дозволяють легко включити в DLNA-мережа прилади, не сумісні з DLNA або знаходяться дуже далеко від роутера

|