Menu

Як зміниться російська теледействительность з впровадженням стандарту HbbTV?

Как изменится российская теледействительность с внедрением стандарта HbbTV?
Віктор Пінчук: “HbbTV об'єднає лінійне телебачення з інтернетом в єдину послугу”

Чому в кутку екрана телевізора з'явиться червона кнопка і що з нею робити, як зміниться російська теледействительность з впровадженням стандарту HbbTV і яка доля на сьогоднішній день у третього мультиплексу - про все це заступник генерального директора РТРМ по управлінню, експлуатації та розвитку мережі Віктор Пінчук розповів в інтерв'ю ТАСС-Телеком

- Віктор Миколайович, зараз РТРМ впроваджує на цифрової мережі інноваційну технологію HbbTV - Hybrid broadcast broadband TV, яка дозволяє об'єднати телебачення та інтернет на одному екрані. Розкажіть, будь ласка, як ця технологія працює?

- Почнемо з того, що ШСД (широкосмуговий доступ - прим. редактора) в інтернет стає такою ж комунальної послугою, як газ і електрику. Приймач, який з'єднує ефірне, супутникове, кабельне телебачення, також підключається або через Wi-Fi, або через Ethernet до Інтернет. Таким чином, фактично в телевізорах існують дві незалежних середовища: лінійне телебачення і все, що можна вивести на телевізійний приймач через інтернет. Один з мінусів цієї технології - необхідність розробляти окремий додаток для кожної моделі телевізора і для кожного виробника, будь то Samsung, Panasonic або якась інша марка. Зрозуміло, що інвестувати досить таки великі гроші в розробку програмного забезпечення на різні моделі, які постійно змінюються, багатьом компаніям було не вигідно. А між тим, всі телевізійні компанії, у тому числі і російські, побоюються, що телеглядач просто піде в інтернет. А в мережі монетизувати вироблений контент вже дуже складно.

- І що ж зміниться після впровадження HbbTV?

- Технологія HbbTV була представлена публіці в 2009 році. Це технологія, яка дозволяє об'єднати лінійне телебачення з інтернетом в єдину послугу. Вона була продемонстрована вперше на французькому телеканалі під час показу спортивних заходів Ролан Гаррос. Спочатку в консорціум, який розробляв цю технологію, входило близько 25 компаній, як засновників були і Canal+ і TDF, а також Європейський мовний союз (European Broadcasting Union - прим. редактора). По-іншому технологія HbbTV називається Red Button services або “сервіс червоної кнопки”.

Інвестувати гроші в розробку програмного забезпечення для різних моделей невигідно

- Чому така назва?

- Наприклад, йде репортаж про відкриття Великого театру, і в певний момент часу в кутку з'являється червона крапка. На кожному пульті, у свою чергу, є ряд із червоного, зеленого, жовтого і блакитний кнопок. Якщо людина, у якої є телевізор або приставка з підтримкою HbbTV, натисне на червону кнопку під час появи на екрані червоної крапки, йому стане доступний додатковий функціонал. Наприклад, картинка-репортаж перетворюється в ¼ екрану, а поруч з ’ являється інформація про історію театру або пропозицію подивитись інші сюжети про те, як його ремонтували. Ця базова послуга, що розширює можливості перегляду лінійного телебачення. Також можна подивитися інформацію про акторів, які грають у фільмі, прогноз погоди, курси валют, розклад авіа і ж/д, голосування. Крім того, серед послуг HbbTV є “історія перегляду”, тобто користувач може переглянути не тільки те, що буде в майбутньому за програмою, але і те, що було, інакше кажучи, спіймати те, що пропустив. Технології також доступна інтеграція з соціальними мережами і навіть з іншими пристроями, наприклад, планшетами і смартфонами.

- І як йдуть справи з виробництвом телевізорів, які підтримують цю технологію, у світі й у Росії?

- Незважаючи на те, що великі компанії мають свої внутрішні платформи, вони практично всі підтвердили свою готовність до включення даного функціоналу в свої телевізійні приймачі. Вже зараз більше половини телевізорів, які продаються на території Європи, йдуть разом з технологією HbbTV.

Ми ведемо переговори з виробниками, які мають у Росії виробничі потужності, і вони також підтверджують, що починаючи з наступного року будуть комплектувати всі свої телеприймачі підтримкою HbbTV. При цьому потрібно розуміти, що не кожний захоче взяти і викинути свій телевізор, який купив рік тому, щоб отримати доступ до онлайнових “фєнєчкам”. Тому в Європі рух йде по двох напрямах: інтеграція технології безпосередньо в телевізійний приймач і абонентські приставки. Там активно йде продаж таких коробок, і якщо ще рік тому приставка коштувала в середньому 500 євро, то зараз цього літа на ринках Німеччини і Франції продаються приставки, вартість яких не більше 150 євро.

Великі компанії підтвердили готовність включати функціонал HbbTV в свої телевізійні приймачі

- І коли ж ця технологія з'явиться в Росії?

- Ми вже робили пробні запуски, звичайно, не з повним функціоналом. На сьогоднішній день ми знаходимося на останній стадії вибору технологічного рішення і, знову ж, ради, що не прийняли це рішення рік тому, так як за цей час відбулися серйозні зміни. До кінця цього року ми плануємо вийти на розуміння того технічного рішення, з яким будемо працювати, і, я думаю, приступимо до реалізації даного проекту в першому кварталі наступного року. Ми працюємо з телевещателями, ми розуміємо їх потреби, ми готові надати технологічне сприяння і бути якимсь координатором технологічного об'єднання всіх мовників на одній платформі. Якщо кожен з них буде розробляти свою платформу, то це затягнеться за часом і буде коштувати набагато дорожче.

- Ви говорите, що Росія поки наздоганяє Європу в розвитку цієї технології, Не станеться так, що світ буде поділений на несумісні один з одним зони?

- Ми всі пам'ятаємо історію з Pal, Secam, коли телебачення, переходячи в кольоровий формат, було поділено на три різних зони. Але перевага стандарту HbbTV якраз у тому, що він відкритий, не є власністю когось одного. Ця технологія вже починає поширюватися за межі Європи, зараз на неї дивляться і в Америці, і в Азії. До речі, для компаній, які виробляють телевізори и приставки в Росії, невелика затримка за часом навіть вигідна: вони відразу можуть впроваджувати доопрацьований стандарт 1.5. Запускаясь трохи пізніше, ми зможемо уникнути тих проблем, які випадають на долю першопрохідців.

- Які компанії - російські і зарубіжні - є вашими партнерами?

- Французька компанія TDF була, з одного боку, засновником консорціуму по розробці технології HbbTV. Їх досвід є для нас цікавим. Але при цьому не факт, що TDF буде нашим технологічним партнером. На сьогоднішній момент ми розглядаємо як мінімум п'ять технологічних рішень. Я не думаю, що відкрию якусь державну таємницю, якщо скажу, що всі компанії, з якими ми ведемо переговори, закордонні.

- Чи бере участь Минкомсвязь в цьому процесі?

- Ми ведемо переговори з мовниками і з виробниками телевізійних приймачів, з власниками платформ. Мінкомзв'язку виступає як регулятор. Безумовно, ми звітуємо перед відомством з точки зору нашого поточного плану дій, але тут якихось регулюючих питань, якими займається Мінкомзв'язку, поки немає.

Ми всі пам'ятаємо історію з Pal, Secam

- Як ви збираєтеся доносити до телеглядача інформацію про ці розширені можливості?

- Тут, з одного боку, нам простіше, тому що вже є досвід інших країн. В якості одного з останніх прикладів можна привести досвід Польщі, де нещодавно проходив Чемпіонат Європи з футболу: вони зрозуміли, що таке спортивний захід є драйвером зростання різних додатків. Далі все реалізовується досить просто. Якщо ваш телевізор не підключено до інтернету, ви все одно цю червону мітку отримуєте, тому що вона йде не по інтернету, а за ефірного сигналу, вона зашита всередину телевізійного потоку. Під час цікавих спортивних заходів, знакових телевізійних трансляцій така функція реалізовується, і люди починають розуміти, що цю функцію їх телевізор підтримує, а щоб отримати повний доступ до всіх послуг, їм необхідно підключити телевізор до інтернету.

- Але адже незручно управляти всіма цими функціями з пульта...

- І так, і ні. Відправити з пульта якийсь текст, звичайно, незручно. Коли вам необхідно заповнити якусь форму або просто зареєструвати свій телевізор в мережі Facebook, то вам буде зручніше використовувати ”прив'язаний” до телевізора планшет. Для навігації чотирьох кольорових кнопок і клавіш “вгору”, “вниз”, “вліво”, “стрілка праворуч” - достатньо.

- Чи є цільова аудиторія в цієї нової технології? Чи сподобається вона рекламодавцям?

-Один з найпопулярніших і економічно вигідних варіантів застосування цієї технології-магазин на дивані. Якщо вас щось зацікавило, ви можете переглянути докладний ролик про цей товар і відразу ж його замовити: або зробити дзвінок або ввести з екрану свою адресу, щоб вам його доставили. Крім того, під час перегляду звичайного рекламного ролика можна побачити додаткову інформацію про товар.

- Ви вважаєте, глядачі готові розбиратися в цих технологіях?

- Сам стандарт був задуманий таким чином, щоб користування цією послугою викликало мінімум труднощів. Є всього чотири клавіші. Спочатку буде трохи складно, тому що доведеться постійно дивитися підказку, але як тільки користувач звикне до інтерфейсу, все стане набагато простіше.

- Які ще технології можна впроваджувати на цифрової мережі телемовлення?

- Все обмежено нашим уявою, потребами і затребуваність послуг. До кінця 2012 року цифровим телебаченням буде охоплено 72,8% населення Росії. Цифрове телебачення і так дає безліч переваг: це і більш якісна картинка, і стереозвучання, і електронний гід по програмах. Наступний етап - тенденція, яку ми спостерігаємо в зарубіжних країнах - Ultra-high HD. Це, звичайно, вже зовсім позамежні технології, коли якість картинки просто божевільний, і канал вимагає розмірів екранів трохи більше, ніж ті, до яких ми звикли.

- Чи встигне Росія завершити перехід на цифрове мовлення до 2015 року?

- У нас, на жаль або на щастя, немає можливості не встигнути. Це навіть пов'язано не з тим, що ми державне підприємство і реалізуємо федеральну цільову програму, в якій чітко прописані ці терміни. Якщо ми подивимося на карту, Росія межує з великою кількістю європейських держав, а також з Казахстаном і низкою інших країн. Вони підписали міжнародна угода, яка координує роботу, пов'язану з переходом на цифрове телебачення. Починаючи з 17 червня 2015 року міжнародна захист нашого аналогового мовлення з боку сусідніх держав буде знята. якщо ми будемо продовжувати мовлення на аналогу і перешкодимо цифрового каналу, наприклад, з боку України, вона може написати нам претензію, і ми повинні будемо вимкнути цей вид мовлення. Хочемо ми чи ні, але до цього часу ми повинні побудувати перший мультиплекс, побудувати другий мультиплекс та провести всі необхідні заходи щодо інформування населення про те, що аналогове мовлення буде відключатися.

- А якщо не все встигнуть придбати необхідні приставки?

- Досвід інших країн показує, що, поки людині не скажеш, що певного числа в певний час буде відключено аналогове мовлення, він нічого не зробить. На практиці 40% всіх приставок купується в останній місяць. Тобто доки грім не вдарить, мужик не перехреститься” - ця приказка відноситься не тільки до нас, але і до більшості наших сусідів. Як сповістити телеглядачів? На всіх ефірних каналів, наприклад, виставляється таймер. При цьому ми повинні подбати, щоб у людини була можливість прийому цифрового телебачення, бажано не одного мультиплексу, а двох. Всі розуміють, що відключення аналога не буде одномоментно з усім суб'єктам, по кожному місту це буде свій план відключень.

- Чи немає зараз дефіциту приставок?

- Ринок відкритий, є російські виробники тв-приставок, є колеги з Кореї та Китаю. Ми зацікавлені в тому, щоб максимальна кількість виробників мали тут свої представництва, продавали тут свої приставки, і у абонента був би вибір. Якщо рік тому в роздрібній мережі була присутня одна-дві приставки DVB-T2, то зараз кількість таких приставок варіюється від 6 до 12. Тобто вибір вже є. Ми тісно працюємо і з виробниками телевізорів, і з виробниками приставок, які готові до діалогу. Ми надаємо їм план на побудову мереж, щоб вони, зі свого боку, забезпечили наявність приставок в магазинах.

У нас немає можливості не встигнути до 2015 року

- Чи розглядається можливість включення HD-каналу в третій мультиплекс?

- Зараз йде опрацювання частотно-територіального плану, тобто підбір частот під третій мультиплекс. З урахуванням того, що ми знаходимося в складній ситуації: замінник ми ще не вимкнули, але вже запустили один мультиплекс і скоро запустимо другий. Найскладніше завдання зараз - це знайти частоти. Концептуально ми розуміємо, що HD - це наступний логічний крок у цифровому телебаченні.

Ксенія Рассипнова, Поліна Іваницька

|