Menu

У періодичній системі здійснені офіційні зміни атомарного ваги 19 елементів

В периодической системе осуществлены официальные изменения атомарного веса 19 элементов


Представники Міжнародного союзу чистої і прикладної хімії (International Union of Pure and Applied Chemistry, IUPAC) і Американської геологічної служби (US Geological Survey) оголосили про те, що в періодичну систему хімічних елементів офіційно вносяться деякі зміни, що зачіпають атомарний вага 19 хімічних елементів. Завдяки розробці нових та удосконаленню існуючих методів вимірювань стало можливим більш точно визначити вагу різних елементів та їх ізотопів, і хоча ці зміни є відносно малими, вони є показником постійного руху вперед рівня, на якому знаходиться сучасна наука.

Якщо ви забули курс хімії, що вивчався ще в середній школі або вищому навчальному закладі, нагадаємо, що в атомі кожного елемента є певна кількість протонів, приміром, у срібла їх 47. Однак, не кожен атом містить нейтрони в кількості, що відповідає кількості протонів, і атоми з різною кількістю нейтронів називають ізотопами. Знову ж таки в якості прикладу візьмемо срібло, в природі існує ізотопи срібло-109 і срібло-107, атоми яких містять різну кількість нейтронів і однакову кількість протонів. Вчені обчислюють атомарний вага елемента, який можна знайти в таблиці періодичної системи, на основі середнього значення мас ізотопів цього елемента з урахуванням процентного співвідношення їх поширеністю в природі.

Чітке значення атомарного ваги зовсім не означає, що кожен атом срібла на Землі буде мати вагу, у точності рівний 107.86822. В жодному із зразків матеріалу буде різна пропорція вмісту ізотопів, що визначає вагу самого матеріалу в цілому. Ці невеликі відмінності у вазі мають велике значення для деяких областей науки. Наприклад, завдяки цьому хіміки можуть простежити джерела походження різних матеріалів в природі, а археологи - дізнатися місце на земній кулі, де було виготовлено той чи інший предмет.

Незважаючи на свою малу величину, нові зміни атомарних ваг елементів можуть сильно позначитися на деяких наукових експериментах і дослідженнях. "З однієї точки зору, нові зміни настільки малі, що вони навряд чи зможуть самі привести до яких-небудь кардинальних змін у науці" - розповідає Норман Холден (Norman Holden), фізик-ядерник з Національної лабораторії Брукхевена (Brookhaven National Laborary), - "Тим не менш, існує цілий ряд дослідів і експериментів, у яких більш точні вихідні дані приведуть до отримання більш точних результатів. А ці точні результати, в свою чергу, вже будуть здатні зробити революційні перевороти в деяких областях науки".

Внесення змін до значення атомарних мас елементів є наслідком появи більш досконалих методів вимірювання атомної маси, зокрема технологій мас-спектрометрії. Крім цього, фахівці IUPAC, використовуючи зібрані різними дослідниками дані, переглянули процентні співвідношення ізотопів деяких елементів, які використовувалися для обчислення середнього значення. Наприклад, відсоток ізотопу торію-230 був збільшений майже в два рази при розрахунку атомарної маси торію.

А нижче ми наведемо перелік елементів, які отримали найбільш значущі зміни атомарної маси
Молібден - +0.0122
Торій - +0.000322
Ітрій і Ніобій - + 0.00001
Селен - -0.0088
Кадмій - -0.0026
Гольмий, Тулий і Празеодім - -0.00001

А більш детальну інформацію про зміни атомарних мас решти елементів можна отримати на офіційному сайті IUPAC за цією адресою.

|