Menu

Нові дослідження підтверджують існування 115-го елемента періодичної системи

Новые исследования подтверждают существование 115-го элемента периодической системы


У нижній правій частині періодичної системи елементів, яку називають таблицею Менделєєва, знаходиться кілька квадратів, які художники-ілюстратори часто зафарбовують сірим кольором. Але, відповідно до рекомендації Міжнародного союзу чистої і прикладної хімії (International Union of Pure and Applied Chemistry, IUPAC), вміст цих квадратів не є достовірною інформацією, адже в цих квадратах знаходяться елементи, факт існування яких ще не підтверджений експериментально, і які ще не отримали остаточної офіційної назви.

Серія нових експериментів, проведених німецькими вченими-фізиками з допомогою прискорювача GSI, дозволила отримати дані, які служать підтвердженням факту існування ще одного елемента, який раніше існував тільки в теорії. В результаті ядерних перетворень вченим вдалося синтезувати елемент, ядро атома якого налічує 115 протонів. Цей елемент, який має назву Унунпентий (ununpentium), був виявлений на початку 2000-х років спільними зусиллями російських і американських вчених, а докладні дані про нього були опубліковані в 2006 році. Однак, до останнього часу представники IUPAC не мали на руках достатньо доказів для того, щоб визнати факт існування 115-го елемента та затвердити його назва.

Чому, говорячи про надважких елементи, ми вживаємо терміни "синтезовано" або "отримано" замість "знайдений" або "виявлений"? Такі надважкі елементи можуть існувати, та й то вельми короткий час, тільки під час експериментів, спрямованих на їх створення. Всі елементи, важчі урану, і містять в ядрі понад 92 протонів, є вкрай нестабільними елементами, що не існують у природі в чистому вигляді. Для того, щоб синтезувати надважкі елементи потрібна ціла послідовність певних реакцій ядерного розщеплювання, ядерного синтезу або інших вузькоспеціалізованих ядерних і хімічних реакцій. Слід відзначити, що із-за таких складнощів отримання надважких елементів, на прискорювачі GSI було створено до отримання унунпентия всього шість елементів, число протонів у ядрах яких перевищує число протонів в ядрі урану.

Новые исследования подтверждают существование 115-го элемента периодической системы


Для отримання унунпентия вчені-фізики, що працюють з прискорювачем GSI, бомбардували тонку плівку з америцію, синтетичного елемента з 95 протонами, іонами кальцію, в кожному з яких міститься по 20 протонів, розігнаними до надзвичайно високої швидкості та енергії. В результаті такої бомбардування, у вкрай рідкісних випадках, ядро атома америцію зливається з ядром атома кальцію, утворюючи нове єдине ядро, в якому налічується 115 протонів. Як і всі надважкі елементи, яро атома унунпентия розпадається дуже швидко, дослідження 2000-х років показали, що вони "живуть" 30-80 мілісекунд, а недавні дослідження підтверджують ці значення.

В даний час комісія IUPAC почала розгляд результатів досліджень і експериментів, проведених німецькими вченими. Якщо комісія визнає їх достовірними, це послужить додатковим підтвердженням заявки, поданої в 2006 році, і унунпентий може бути нарешті офіційно визнаний існуючим елементом. Хоча навряд чи ви зможете побачити унунпентий в будь-яких високотехнологічних пристроях майбутнього, до цих пір вчені знайшли практичне застосування лише синтетичним надважких елементів, число протонів у ядрах яких знаходиться в районі 100.

Крім підтвердження різних фізичних і хімічних теорій, робота з надважкими елементами допомагає вченим більш ретельно вивчити процеси ядерного синтезу, ядерного розщеплювання, проникнути ще глибше в таємниці звичайного світу і світу квантової фізики.

|