Menu

Вчені навчилися створювати в лабораторії "зародки" кульових блискавок

Ученые научились создавать в лаборатории "зародыши" шаровых молний


Вчені з Академії ВПС США в Колорадо розробили метод, який дозволяє їм створювати хмари плазми, яка існує, плаваючи в повітрі, близько половини секунди. Такі хмари плазми, відомі всім як кульові блискавки, вогні Святого Ельма, з'являються в наших небесах природним шляхом, але вони є вкрай рідкісним явищем, з-за чого людям відомо дуже мало про їх природу і про процеси, що породжують ці явища.

Відомий той факт, що талановитій фізику і винахіднику Ніколі Теслі вдавалося зробити штучні кульові блискавки під час його роботи в лабораторії в Колорадо-Спрінгс в 1899-1900 роках. Але, на жаль, залишається невідомим і донині, міг Тесла як-небудь керувати цим явищем. Також канули в лету технології і методи, використані Теслою для створення кульових блискавок, тому вченим, які займаються вивченням даного явища, доводиться проходити тернистий шлях досліджень заново.

Недавно, дослідники з однієї лабораторій Академії ВПС США описали в журналі Journal of Physical Chemistry процес, з допомогою якого вони створюють на поверхні розчину струмопровідного електроліту тліючий розряд, що складається з електрично зарядженого газу - плазми. Ось що розповідає з цього приводу Доктор Ліндсі (Dr Lindsay), один з дослідників, в інтерв'ю видавництву BBC:

"На початкових етапах електричного розряду, що приводить до формування "плазмоида", у процесів є багато спільного з процесами, що мають місце при розряді звичайної блискавки. Обидва процеси починаються з появи маленьких дуг електричних розрядів, тільки в даному випадку ці розряди не пронизують повітря, а починаються на поверхні електроліту. Надалі плазма, вироблена дугами електричних розрядів, збивається в єдине хмара, "плазмоид", який відривається від електроліту, існує деякий, правда досить нетривалий час абсолютно самостійно".

Змінюючи склад і концентрацію розчину електроліту і роблячи з допомогою високошвидкісної камери запису експериментів, вчені з'ясували, що збільшуючи кислотність до якоїсь межі можна збільшувати тривалість "життя" плазмових куль та впливати на деякі інші характеристики плазми.

Те, чого вже вдалося досягти вченим, що дозволило їм провести досить докладний аналіз куль плазми, дослідити їх склад і відбуваються всередині них процеси. Але вченим належить виконати ще чимало роботи для того, щоб переконатися в тому, що саме такі процеси або їм подібні призводять до формування справжніх кульових блискавок в природі і які процеси забезпечують кульові блискавки енергією, дозволяючи їм існувати досить тривалий час і навіть виробляти руйнування в деяких випадках.



|