Вчені виявили нову фундаментальну силу, яка діє подібно силам гравітації
Вченим вже досить давно відомий той факт, що абсолютно чорні тіла (АЧТ) є джерелом випромінювання, яке створює відштовхуючий ефект. Однак, згідно з результатами досліджень, проведених групою вчених з університету Інсбрука (University of Innsbruck), абсолютно чорні тіла виробляють ще одну фундаментальну силу, яка притягує об'єкти до цих тіл, подібно силам гравітації. Вчені назвали ці сили "силами тяжіння абсолютно чорного тіла".
Абсолютно чорні тіла є об'єктами різного масштабу, від мікроскопічних до астрономічних масштабів. Всі ці об'єкти мають одну загальну властивість - їх поверхня поглинає всі види випромінювань і енергію, що потрапляють на неї ззовні, що призводить до виникнення електростатичного заряду і електричного поля. У деяких випадках це призводить до виникнення так званого ефекту Штарка (Stark effect). Якщо пояснювати простою мовою і не вдаватися в глибокі фізичні і математичні нетрі процесів, ефект Штарка коли виникає електричне поле, створюване абсолютно чорним тілом, стає джерелом енергії для молекул і атомів, що рухаються в навколишньому просторі. Отримавши енергетичний "допінг", ці атоми і молекули починають випромінювати довгохвильові фотони світла, що створюють "відштовхує" радіаційний тиск навколо чорного тіла.
Однак, якщо напруженість електричного поля і, як наслідок, енергетичний рівень випромінюваних фотонів стають рівними значенню, що відповідає температурі 6 тисяч градусів за шкалою Кельвіна, то процеси стають джерелом нової притягує сили, що перевищує силу відразливого радіаційного тиску і, в деяких випадках, силу гравітаційних взаємодій.
На жаль чи на щастя, ці нові сили впливають лише на найменші об'єкти у Всесвіті, хоча їх вплив проявляється на найбільшому рівні, на рівні астрофізичних явищ. Команда австрійських учених, які виявили ці сили, особливо цікавиться впливом цих сил на хмари космічного пилу та газу. "Субмікронні частинки матерії космічного пилу відіграють дуже важливу роль у процесах формування нових зірок і планет, вони впливають і на безліч інших явищ, таких як поширення хвиль і енергії в космосі" - розповідає М. Соннлеитнер (M. Sonnleitner), вчений з університету Інсбрука, - "Нам ще невідомо вплив цих сил на атоми, молекули водню і інших речовин, цілком можливо, що цей вплив примушує їх взаємодіяти один з одним певним чином. Тому ми зараз займаємося дослідження динаміки руху хмар космічного пилу та газу, беручи до уваги факт існування нової сили фундаментальних взаємодій".
Ученим довелося досить багато попрацювати для того, щоб відтворити ефект в умовах лабораторії, а подальші дослідження нової сили взаємодій, як сподіваються вчені, дозволить пролити світло на деякі фундаментальні загадки та питання астрофізичних явищ. І, що також цілком ймовірно, вченим вдасться змусити працювати нові сили на благо науки і всього людства.