Розроблена технологія акустичної левітації, що дозволяє піднімати і переміщати об'єкти в просторі
Вперше в історії науки і техніки дослідникам з Лабораторії термодинаміки (Laboratory of Thermodynamics) Швейцарського федерального Технологічного інституту в Цюріху (Swiss Federal Institute of Technology Zurich, ETH Zurich) вдалося підняти і переміщати різні об'єкти довільної форми, використовуючи акустичні (звукові) хвилі. Для демонстрації можливостей вони зіштовхнули гранули кави з краплями води, "зваривши" розчинна кава прямо в просторі, і зробили невеликий вибух, змусивши зіткнутися частинку натрію з краплею води. Подібний підхід може бути використаний і стосовно людей, що дозволить виконувати деякі дії і операції, такі, як запобігання внутрішньої кровотечі, абсолютно безконтактним способом.
Акустична левітація має кілька переваг порівняно з магнітною левитацией. Акустична левітація може піднімати предмети будь-якої форми, виготовлені з будь-якого матеріалу, а не тільки з матеріалів, що володіють магнітними властивостями. Єдине обмеження акустичної левітації полягає в тому, що розміри об'єкту не повинні перевищувати половину довжини хвилі звукових коливань. Але цього цілком достатньо для того, щоб можна підняти і перемістити дерев'яну зубочистку, чого в принципі не можна досягти за допомогою ефекту магнітної левітації.
Спроби реалізації технологій акустичної левітації робилися і раніше, найбільш великих успіхів в цьому вдалося домогтися дослідникам з Національної лабораторії Аргону Міністерства енергетики США. Але всі розроблені раніше технології мали дуже обмежені можливості щодо безпідставного переміщення об'єктів у просторі. Нова технологія акустичної левітації дозволяє не тільки переміщати об'єкти вгору або вниз, але і переміщати їх в горизонтальному напрямку, природно, тільки в межах обсягу операційного пристрою левітації.
Ефект акустичної левітації заснований на стоячих звукових хвилях, статичних коливаннях, одержуваних за рахунок відбивачів. Ці хвилі мають мінімуми і максимуми зі строго визначеним положенням у просторі, які створюють перепади тиску. Якщо у перепаду тиску є необхідна амплітуда, то він може компенсувати вагу об'єкта, вміщеного всередину стоячій акустичної хвилі, змусивши цей об'єкт просто висіти у повітрі.
Іншими словами, якщо у вашому розпорядженні є достатньо енергії і пристрій, здатний перетворювати цю енергію в енергію стоячих акустичних коливань, то ви маєте можливість підняти в простір все, що завгодно, починаючи від крихітних частинок і закінчуючи тілом людини. Правда підйом масивних об'єктів вимагає колосальних витрат енергії, наприклад, для підйому краплі води потрібно звукова хвиля, силою 160 дБ, і нікому ще невідомо, як організм людини зможе перенести вплив потужних звукових коливань. Тому ще рано мріяти про портативному ранці, одягнувши який людина зможе парити в повітрі за рахунок акустичної левітації. Енергетичні потреби такого процесу знаходяться дуже далеко за можливостями сучасних літій-іонних акумуляторних батарей.
Але дана розробка може знайти масу практичних застосувань в даний час на меншому масштабі. Існує безліч хімічних і біологічних процесів, які можуть бути порушені при контакті з будь-якою поверхнею, і акустична левітація є ідеальним виходом з такої ситуації. Не маючи таких обмежень, як магнітна левітація, акустична левітація дозволить науковцям реалізувати безліч нових технологій, провести досліди та експерименти, які раніше було провести просто неможливо.