Технологія тривимірної друку рідким металом - перший крок до створення Термінатора Т-1000
У багатьох галузях промисловості, починаючи від виробництва автомобілів і до виробництва побутової електроніки, технології тривимірної друку розглядаються як досить перспективний напрямок реконструкції існуючих технологічних процесів. Але, для того, щоб почати серйозно розглядати ці технології з точки зору їх застосування в технологічних процесах, потрібно розширити ряд матеріалів, якими здійснюється тривимірна друк, адже в переважній більшості випадків в якості матеріалу виступає пластик ABS. Раніше вже були створені технології тривимірної друку, що використовує в якості матеріалу скло, титан і нержавіючу сталь, а зараз мова піде про нову технологію тривимірної друку, що використовує досить екзотичний вид матеріалу - рідкий метал. Дана технологія була розроблена дослідниками з університету Північної Кароліни і, згідно з їх думку, в майбутньому така технологія може використовуватися для виготовлення поліморфних рідкометальних об'єктів, які можуть змінювати форму, подібно роботу Т-1000 з фантастичного фільму "Термінатор".
Перетворення твердого ABS-пластику у м'яку податливу масу, выдавливаемую через друкувальну головку тривимірних принтерів, провадиться за рахунок високої температури, але не дуже такою вже й високою. Перетворення металу в таку ж форму зажадає набагато більш високої температури, яку можливо отримати в умовах промислових підприємств, на яких виробляються процеси лиття та гарячої формування металу. Висока температура, в свою чергу, робить процес тривимірної друку металом досить складним процесом, використання якого недоцільно навіть в умовах промислових підприємств.
Але дослідники, очолювані Майклом Дікі (Michael Dickey), пішли іншим шляхом реалізації тривимірної друку металом, що не вимагає використання високої температури. Це їм вдалося за рахунок використання спеціального сплаву, який знаходиться в рідкому (розплавленому) стан вже при кімнатній температурі і складається з 75 галію і 25 відсотків індія. Такий склад сплаву дозволяє дослідникам використовувати в своїх цілях одну хитрість - під час процесу тривимірної друку на поверхні крапель рідкого металу утворюється міцна плівка окису галію, яка дозволяє тримати структуру і форму друкованого об'єкта.
Створений тривимірний принтер робить крихітні циліндрики і круглі крапельки, які, як намисто, зчіплюються один з одним в єдине ціле, формуючи друкований об'єкт. Крім цього, формируемее об'єкти є електрично проведеними, що дозволяє використовувати їх в якості провідників та інших елементів електронних схем.
Незважаючи на зовнішню простоту процесу тривимірної друку рідким металом, цей процес досить складний. Під час друку потрібне суворе підтримання тиску матеріалу та точне регулювання кількості подаваного матеріалу, інакше крихітні крапельки і тонкі дроти втрачають свою форму і руйнуються.
Звичайно, поки з допомогою такої технології не виготовиш не тільки термінатора Т-1000, але і звичайну скріпку для паперу. Але в майбутньому така технологія, пройшовши через етапи модернізації та оптимізації складу використовуваних сплавів, може використовуватися у виробництві електроніки і досвідчених зразків будь-яких виробів. І ця технологія є досить великим кроком, який наближає нас до моменту, коли можна буде створити що завгодно простим натисненням однієї кнопки.