Прості в реалізації технології невидимості можуть успішно приховувати речі, домашніх тварин і навіть людей
Починаючи з 2006 року, вчені з різних країн розробляють складні матеріали, так звані метаматеріали, які заломлюють світло певним чином і змушують його огинати об'єкт, роблячи невидимим цей об'єкт. На жаль, такі метаматеріали, виробництво яких вельми недешево, можуть ефективно працювати у вузькому діапазоні електромагнітних коливань, який, як правило, набагато вже оптичного діапазону, діапазону світла, видимого людьми. Але реалізація технологій приховування не завжди вимагає застосування складних матеріалів і методів. Виявляється, що з цією справою можуть чудово впоратися дзеркала і лінзи, встановлені в правильних місцях і під правильними кутами. Використовуючи такі прості оптичні прилади можна успішно приховати від людського погляду речі, домашніх тварин і навіть людей.
У свій час Джон Хауелл (John Howell), фізик з університету Рочестера в Нью-Йорку, зрозумів, що при створенні ілюзії невидимості можна обійтися використанням безлічі простих стандартних оптичних пристроїв і матеріалів, які можуть заломлювати світло. Хауелл разом зі своїм 14-річним сином спроектували і виготовили три різних оптичних пристроїв, які однаково добре приховують від погляду різні об'єкти. Перше пристрій створений на базі двох плоских ємностей з водою, встановлених перпендикулярно один одному, другий пристрій являє собою "мережу" з лінз, а третє створено на базі ряду дзеркал. Всі ці пристрої працюють на принципах заломлення та відбиття світла, що вивчаються в курсі фізики старших класів звичайної школи.
На жаль, простота пристроїв приховування Хауелл має і зворотний бік. Об'єкти ефективно ховаються від погляду людини, що дивиться на них під строго певним кутом зору. "Наша робота не знецінює зусилля вчених, що працюють над створенням складних метаматеріалів. Вона лише демонструє, що є більш прості методи для того, щоб зробити то, чого можна домогтися з метаматериалами".
Подібний підхід до реалізації технології невидимості не новий. Команда фізиків з університету Чжецзян в Китаї, очолювана Хонгшенгом Ченом (Hongsheng Chen), використовувала прямокутні і квадратні скляні тіла, які діяли подібно призмі, змушуючи світ огинати приховує об'єкт. Коли рибка, що плаває в акваріумі, увійшла в зону дії плаща-невидимки, вона зникла з поля зору спостерігачів, хоча вони продовжували бачити фон з акваріумних рослин, що знаходяться за прихованим об'єктом.
Джон Пендрі (John Pendry), вчений-фізик з Лондонського імперського коледжу, який одним з перших почав роботи по створенню плащів-невидимок з синтетичних метаматеріалів, зазначив, що простота пристроїв, зроблених з базових оптичних елементів, вимагає деяких жертв - такі пристрої ніколи не зможуть приховати від стороннього погляду, ефективно працюючи з усіх напрямків. Тим не менш, у таких простих технологій знайдеться маса застосувань, і не для того, щоб дійсно приховувати що-небудь, а для створення нових видів наукових приладів і установок, за допомогою яких вчені будуть проникати все глибше і глибше в таємниці природи.