Новий органічний світлочутливий датчик дозволить знімати більш високоякісні фотографії
Основою сучасних цифрових світлочутливих датчиком, що використовуються практично у всіх камерах, є крихітні кремнієві фотодіоди, що перетворюють падаюче на них світло в електричні сигнали. Використання кремнію має свої позитивні і негативні риси. До позитивних рис можна сміливо віднести високу технологічність кремнію дозволяє виробляти датчики з допомогою традиційної CMOS-технології виготовлення напівпровідників. До негативним рисам використання кремнію в якості світлочутливого матеріалу відноситься слабкий динамічний діапазон чутливості фотоелементів і залежність їх характеристик від безлічі умов, таких, як температура навколишнього середовища. Спільними зусиллями фахівців компаній Panasonic і Fujifilm був розроблений світлочутливий датчик, основою якого є органічні напівпровідникові матеріали, і який позбавлений деяких недоліків, притаманних кремнієвим датчикам.
Нова технологія виготовлення світлочутливих датчиків була представлена дослідниками на Симпозіумі 2013 року по НВІС-технологій, який проходив нещодавно в Кіото, Японія. Замість шару з кремнієвих напівпровідникових переходів в новому датчику використовується шар органічного світлочутливого матеріалу, який служить для перетворення світла в електричні сигнали. На наведеному нижче зображенні у спрощеній формі можна побачити різницю між структурами звичайних кремнієвих датчиків і нового органічного датчика.
Як можна побачити на зображенні вище, масштаб зображення органічного світлочутливого датчика значно ширше області охоплення кремнієвого датчика. Це дозволить зробити нові датчики більш мініатюрними або отримати набагато більш високоякісне зображення, використовуючи датчик таких самих розмірів. З точки зору якості одержуваного зображення збільшення динамічного діапазону призводить до підвищення світлочутливості, що вкрай сприятливо позначається на якості знімків, особливо вироблених в умовах слабкої освітленості. На наведеному нижче зображенні можна побачити різницю у якості знімків, забезпечувану більш широким динамічним діапазоном органічного датчика.
Датчики з більш високим динамічним діапазоном можуть зареєструвати більш слабкі відмінності в кольорі і яскравості об'єкту зйомки. Згідно з розрахунками, проведеними фахівцями SLR Lounge, новий органічний світлочутливий датчик має динамічний діапазон, рівний 29.2 одиницям. Для порівняння, у камери Nikon D800E, яка є камерою з самим широким динамічним діапазоном, його значення становить 15.3 одиниці. Варто додати, що значення ширини динамічного діапазону мають логарифмічну залежність, тому різниця між 15 і 29 є досить значним удосконаленням технології цифрової фотозйомки.
Але, як і в будь-якій бочці меду є своя ложка дьогтю. На жаль, на даний момент часу не існує прийнятного технологічного способу, яким можна виробляти такі датчики у великих кількостях при низькій вартості. Без сумнівів, через якийсь час технологія виробництва органічних датчиків буде розроблена, але в першу чергу вона буде використовуватися для виготовлення камер спостереження, камер для різних спецзасобів, і лише через деякий час така технологія добереться до рівня звичайної споживчої електроніки.