Вчені досягли стійкої квантової телепортації на відстань 16 кілометрів.
Китайські вчені встановили рекорд по відстані, на якому спостерігалося стійке функціонування явища квантової телепортації і яке становило 10 миль (близько 16 кілометрів). Ці дослідження, результати яких були опубліковані в журналі Nature Photonics, з'явилися величезним досягненням у порівнянні з попередніми досягненнями, в яких відстань телепортації не перевищувала одного метра. Цей прорив робить реальністю можливість створення бездротових швидкісних систем комунікацій, побудованих на базі ефекту квантової телепортації.
Хоча явище квантової телепортації і називається телепортацією, насправді не переміщається ніяких матеріальних об'єктів. Переміщується від об'єкта до об'єкта тільки квантовий стан вихідного об'єкта. В якості передавачів і приймачів у квантовій телепортації використовуються фотони світла або іони матерії. Коли "нитка" квантової телепортації пов'язує два таких об'єкти, всі дії, що виконуються над одним об'єктом і призводять до зміни його стану, негайно відбиваються аналогічним чином і на другому пов'язаному об'єкті.
У проведеному досліді вчені пов'язали квантової телепортацією два фотони світла, потім, один з фотонів був переданий через спеціально створений в просторі канал, довжиною 16 кілометрів. Віддалений на відстань фотон виявився здатним стійко відреагувати на зміни квантового стану першого фотона, який продовжував перебувати на вихідному місці.
Це досягнення стало можливим завдяки тому, що вчені намагалися якомога сильніше "зв'язати" ці два фотона, використовуючи просторовий і поляризаційний методи. Використовуючи ці два фотона для передачі інформації вдалося створити інформаційний канал, через який вдалося передати без спотворень 89% інформації, що теж є рекордом в області квантової телепортації.
Ці дослідження були виконані Національної фізичної лабораторії Хэфэе (National Laboratory for Physical Sciences at Microscale) за участю вчених Китайського університету науки і техніки (Department of Modern Physics, University of Science and Technology of China, Hefeі).