Створені точні атомні годинники в світі, мають похибку одну секунду в 3,7 мільярда років.
Фізики з Національного Інституту Стандартів і Технологій (National Institute of Standards and Technology, NIST) розробили і створили самі точні в даний час атомні годинники. Ядром цих годин є єдиний атом алюмінію, коливання якого забезпечують вимірювання проміжків часу з високою точністю, завдяки чому ці години будуть втрачати одну секунду часу протягом 3,7 мільярдів років. Для порівняння, цезієві атомні годинники NIST-F1, є еталоном часу США мають похибку одну секунду в 100 мільйонів років.
Як вже згадувалося вище, серцем цих годин є єдиний атом алюмінію, укладений у пастці магнітних полів. На цей атом падає промінь ультрафіолетового лазера, енергія якого змушує атом алюмінію коливатися з частотою ультрафіолетового світла, в 100 тисяч разів частіше, ніж коливання атомів цезію, мікрохвильового діапазону, які використовуються в годинах NIST-F1.
Таким чином, ці оптико-квантовий годинник вимірюють менші проміжки часу, що може забезпечити появу нових еталонів часу, в сотні разів перевершують за точністю існуючі. Алюміній - це лише один з претендентів на використання в якості еталону часу. В даний час вчені NIST проводять подібні дослідження оптичних атомних годинників з атомами інших елементів, кожен з яких має свої переваги.
Природно, що новий еталон часу, який має високу точність, може зробити істотний вплив як на фундаментальну науку, так і мати чисто практичне застосування. З точки зору науки такий точний еталон часу вже може забезпечити вимір зміни базових фізичних констант і законів, які дуже повільно, але змінюється. З практичної точки зору такий еталон часу може забезпечити роботу навігаційних систем з точність, недосяжною на нинішньому рівні. Використовуючи сигнали такого еталона можна розробити нові різноманітні високоточні датчики для використання в науці, дослідженнях і промисловості.